Category Archives: Budownictwo

Ile kosztuje budowa hali magazynowej?

| Lipiec 1, 2019

Przemysł ogólny rozwija się z roku na rok i powstaje coraz więcej firm, którym udaje się przetrwać na rynku przez kilka lat. Jeśli posiadamy w głowie dobry biznes plan i chcemy zająć się biznesem, który jest dochodowy to jest duża szansa na to, że uda nam się osiągnąć sukces. Praktycznie każda firma, której udało się wystartować i dostrzec… Czytaj dalej »

Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów / maj 2019 /

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów trafił do konsultacji i uzgodnień. Szykowane zmiany dotyczą głównie budownictwa wielkopłytowego. Szykowane są zmiany w zakresie pomocy dla właścicieli budynków wybudowanych w systemie wielkopłytowym oraz jednostek samorządu terytorialnego przy prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych. Dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii… Czytaj dalej »

Najczęściej zadawane pytania programu Czyste Powietrze

| Grudzień 4, 2018

Czy można się ubiegać o dopłatę jeżeli w domu jest prowadzona działalność gospodarcza? W przypadku gdy powierzchnia przeznaczona na prowadzenie działalności przekracza 30% powierzchni całkowitej, budynek nie może zostać zakwalifikowany do dofinansowania. W budynkach w których prowadzona jest działalność gospodarcza wartość kosztów kwalifikowanych jest pomniejszona proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej na prowadzenia działalności.  We wniosku należy podać rok budowy… Czytaj dalej »

[Informator] Program Czyste Powietrze – jak skorzystać?

| Grudzień 17, 2018

O Programie Czyste Powietrze Program Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Głównym celem programu jest eliminacja starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacja budynków jednorodzinnych w celu zwiększenia efektywności izolacji. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo pozwolą… Czytaj dalej »

Mieszkanie w bloku, a dom jednorodzinny – co wybrać?

| Listopad 29, 2018

Kiedy decydujemy się na zakup własnej nieruchomości, bardzo często pojawia się w naszej głowie dylemat, czy powinniśmy wybrać dom jednorodzinny, czy może jednak mieszkanie. Obie możliwości mają zarówno pewne zalety, jak i wady. Warto dokładnie zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania i co będzie dla nas lepsze, biorąc pod uwagę nasz styl życia, jego tempo, preferowaną… Czytaj dalej »

Mieszkanie czy dom dla rodziny? Co lepsze dla rodziny z dziećmi?

| Październik 23, 2018

Gdy rodzina zaczyna się powiększać, często należy stanąć przed poważnym dylematem: wybudować wymarzony domek czy może zdecydować się na większe mieszkanie? Co będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem? Przedstawiamy najważniejsze argumenty. Dom czy mieszkanie? Co kupić dla rodziny z dziećmi? Na początku musimy zaznaczyć, że jest wiele czynników wpływających na wybór najlepszej nieruchomości. I są to nie tylko względy finansowe,… Czytaj dalej »

Specustawa mieszkaniowa – brakujące ogniwo napędowe Mieszkanie Plus

| Sierpień 5, 2018

Projektowana ustawa stanowi krok w kierunku ograniczania barier administracyjno‑prawnych w zakresie budowy mieszkań dla grup społecznych o umiarkowanych dochodach. Dla poprawy sytuacji niedoboru mieszkań zasadniczą kwestią jest konieczność redukcji barier prawnych, które ograniczają rozwój mieszkalnictwa, w tym w szczególności dostępność mieszkań dla osób o przeciętnych i niskich dochodach, co możliwe jest tylko poprzez usprawnienie procesu przygotowania inwestycji, w szczególności w zakresie… Czytaj dalej »

Ekonomiczne sposoby na wodę w ogrodzie

| Marzec 6, 2019

Posiadanie pięknego ogrodu wiąże się często z wieloma wyrzeczeniami. Podstawą pięknego i zdrowego ogrodu jest odpowiednie nawadnianie i nasłonecznienie. Niestety o tyle ile ze słońcem sobie radzimy z deszczem jednak bywa kapryśne. Dostarczenie odpowiedniej ilości wody roślinom jest decydującym czynnikiem prawidłowego wzrostu, owocowania i kwitnienia. Zakłada się ,że prawidłowe podlanie samego trawnika wymaga zużycia aż 15l wody na… Czytaj dalej »

MIR wznowi prace nad ustawą przekształcającą prawo wieczystego użytkowania we współwłasność gruntów

| Marzec 6, 2018

Przypomnijmy, że ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2012 r. poz. 89) funkcjonuje już od dnia 29 lipca 2005 r. W obecnym kształcie ustawa ta pewne wady. Jedną z nich jest to, że tak naprawdę nie zapewnia właścicielom mieszkańcom bloków wielorodzinnych, które zostały wybudowane na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, możliwości… Czytaj dalej »

Dwa lata pracy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – Podsumowanie

Na specjalnej konferencji 15 listopada 2017 roku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wraz z wiceministrami podsumowali działania, za które odpowiedzialne jest Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Podsumowanie działań wdrażania Narodowego Programu Mieszkaniowego – Mieszkanie Plus Powołano do życia Krajowy Zasób Nieruchomości. Pozwolił on zakończyć etap pilotażowych inwestycji i ustalił sposób przekazywania działek na cele mieszkaniowe. Z pomocą gmin… Czytaj dalej »

Nowe Warunki Techniczne 2018 roku – Tekst ustawy, opis zmian

| Wrzesień 10, 2018

Od nowego roku wchodzą w życie zmienione warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Inwestorów i projektantów czeka wiele nowości. Obecnie na stan prawny 4 sierpnia 2018 nie ma dostępnego oficjalnego tekstu jednolitego Warunków Technicznych 2018 rok, czyli po zmianach. W ramach swoich własnych prac Małopolska, Śląska, Świętokrzyska Okręgowa Izba Architektów RP udostępniła Tekst Jednolity Warunków… Czytaj dalej »

Ustawa inwestycyjna – kolejne uproszczenia w Prawie Budowlanym.

| Grudzień 3, 2017

Dnia 20 września 2017 roku ruszyły konsultacje publiczne projektu “Ustawa inwestycyjna” czyli ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego. Rząd widząc ogrom prac nad nowym kodeksem budowlanym postanowił nie zwlekać i wprowadzić szereg istotnych uproszczeń szybciej. Całość proponowanych zmian zawartych w treści ustawy inwestycyjnej zostały wypracowane w toku prac nad Kodeksem i są z nim… Czytaj dalej »

[Informator] Sopot nowe mieszkania komunalne – trwają zapisy, czas do końca września 2017

| Sierpień 27, 2017

Ruszył nabór wniosków o przyznanie lokalu komunalnego w Sopocie. Wnioski będą przyjmowane do 30 września 2017 r. Sopockie mieszkania komunalne przeznaczone są głównie dla młodych ludzi z dziećmi. Określone zostały szczegółowe kryteria przyznania mieszkania oraz system punktowy kolejności przyznawania mieszkań. Mieszkania postaną w dwóch lokalizacjach: Lokalizacja I: Sopot, ul. Świemirowska 2-4 – 16 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od… Czytaj dalej »

Ustawa deweloperska i rachunek powierniczy – Informacje 2017

| Grudzień 4, 2017

Ustawa deweloperska i rachunek powierniczy. Ustawa deweloperska i rachunek powierniczy dają nabywcy nieruchomości dodatkowe mechanizmy zabezpieczenia transakcji z deweloperem. Podstawowym narzędziem są rachunki powiernicze, które według ustawy  z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego muszą być zapewnione przez dewelopera. Dla przedsięwzięcia deweloperskiego deweloper zawiera umowę o prowadzenie otwartego albo zamkniętego… Czytaj dalej »

Kalkulator Taksa notarialna czyli opłata notariusza za czynność

| Lipiec 8, 2019

Kalkulator taksa notarialna, z jego pomocą obliczysz wartość maksymalnej opłaty w 2019 roku Dla Państwa wygody poniżej zamieszczamy prosty “kalkulator taksa notarialna” za pomocą którego oszacujecie Państwo wartość maksymalnej należnej opłaty notarialnej. Kupno mieszkania jest procesem złożonym i kosztownym. Oprócz samej ceny nabycia nieruchomości dochodzi sporo tzw. kosztów dodatkowych. Nie wszystkie opłaty obowiązują przy każdym typie transakcji jednak… Czytaj dalej »

“Wolno stojący” budynek – definicja

| Marzec 17, 2017

Wolno stojący budynek – czyli jaki? W ustawie Prawo budowlane brak jest wyjaśnienia pojęcia wolno stojący budynek gospodarczy lub wolno stojący garaż. Ustawa definicje jedynie wolno stojący budynek mieszkalny jak taki, który ma stanowić konstrukcyjnie samodzielną całość (Roz.1 , art.3, ust. 2a). Słownik Języka Polskiego. W Słowniku Języka Polskiego (źródło) czytamy, że budynek wolno stojący to budynek niestykający… Czytaj dalej »

Kończy się wieczyste użytkowanie gruntów pod budynkami wielorodzinnymi

 Projekt ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własności gruntów. W projekcie zaproponowano zmianę dotyczącą 1.5 mln osób których dotyczy wieczyste użytkowanie. Ustawa polega na przekształceniu, z dniem określonym w ustawie, udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi w prawo współwłasności gruntu na rzecz właścicieli lokali położonych w… Czytaj dalej »

[Jak wypełnić] Nowe uproszczone wnioski budowlane obowiązujące w 2017 r.

Od dnia 17 grudnia 2016 r. obowiązują nowe uproszczone wnioski budowlane wydane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Ministerstwo oświadczyło, iż nowe wnioski są w znacznym stopniu uproszczone oraz bardziej czytelne od poprzednich. Są one obwiedzioną na uwagi NIK dotyczące uwzględnienia we wzorze decyzji o pozwoleniu na budowę miejsca na wpisanie stron postępowania. Nowe wzory mogą być elektronicznie wypełniane… Czytaj dalej »