Inwestycja w nieruchomości – gdzie to się opłaca?

Od | 26 marca, 2020

fot. materiały prasowe Okres największych wzrostów na rynku nieruchomości mamy już za sobą – przynajmniej tak twierdzą specjaliści. W 2020 roku nie będzie można liczyć na specjalne promocje, ale kupujący się znajdą. Nawet na nieruchomości premium.

Coraz mniejsze możliwości negocjacyjne i wysokie ceny na rynku wtórnym – na to powinni przygotować się chętni na nowe mieszkania.

Specyfika sprzedaży nieruchomości w 2019 roku

Co prawda na mapie Polski są miasta, w których wedle informacji analityków można lekko negocjować cenę nowego mieszkania, jednak w znacznej większości, przyszli właściciele mieszkań powinni się przygotować na propozycje zniżek w cenie komórek lokatorskich czy miejsc garażowych.

Najszybciej mieszkania sprzedają się w dużych miastach, gdzie średni czas od wystawienia ogłoszenia do znalezienia kupca to około trzy miesiące. O 10 dni więcej trzeba czekać ze sprzedażą mieszkania w mniejszych miejscowościach. Jeśli chodzi o najchętniej kupujących mieszkania, w 2019 roku byli to 30-latkowie, oni też wedle statystyk wydawali na mieszkanie średnio najwięcej.

Rosnące ceny

Na wielu warszawskich osiedlach kupione na początku 2019 roku M3 lub M4 może być w tym roku warte nawet o 2-3 tys. zł więcej na metrze. Galopujące ceny sprawiają, że nawet teraz, kiedy niektóre typy mieszkań są znacząco droższe niż jeszcze w ubiegłym roku, klienci decydują się na zakup, bojąc się, że może być jeszcze drożej.

Ostatni boom mieszkaniowy obserwowaliśmy w latach 2006-2008, ale ceny z tamtego okresu zostały już w Polsce przekroczone. Bańka cenowa pęcznieje, a wysokie ceny dotyczą nie tylko mieszkań na rynku pierwotnym, ale i wtórnym. Jak podał w lutym 2020 roku PAP, u deweloperów brakuje najpopularniejszych metraży mieszkań (do 60 mkw) i właśnie te poszukiwane są na rynku wtórnym.

Nieruchomości luksusowe

Jednym z kluczowych powodów, dla których w Polsce rozwija się również rynek apartamentów, jest nie tylko rosnąca zamożność społeczeństwa, ale również coraz ciekawsze lokale, znajdujące się w portfolio najlepszych biur nieruchomości premium. Tymi niezwykłymi cechami apartamentów premium, za które klienci gotowi są zapłacić więcej niż 10 tys. zł za metr, jest prestiżowa lokalizacja, szlachetne materiały wykończeniowe, wyjątkowa architektura budynku oraz wykończenie przestrzeni wspólnych. W wielu przypadkach dodatkowo lokale na parterze i na ostatniej kondygnacji wyposażone są w tarasy, a klimatyzacja jest w standardzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.