Kupno apartamentu a negocjowanie jego ceny – kiedy można sobie na to pozwolić?

Od | 25 czerwca, 2020

kupno apartamentuW wakacje często podejmujemy wiele ważnych decyzji, które poważnie wpłyną na nasze życie. Nie mowa tu jedynie o zmianie miejsca pracy, ale i zamieszkania.

Drugi wariant motywuje nas do znalezienia idealnej opcji zakwaterowania, która jednak całkowicie nie uszczupli budżetu. Wówczas pojawia się chęć podjęcia negocjacji cenowych z deweloperami, co może przynieść nam tysiące złotych zniżki. Dziś przedstawimy, kiedy i jak możemy sobie pozwolić na tego typu rozmowy.

Rozmowy negocjacyjne

Nie każdy od razu rodzi się z umiejętnościami negocjacyjnymi. Niemniej osoby je posiadające doskonale zdają sobie sprawę z tego, że trzeba je również szlifować, co wymaga często wielu lat praktyki. Według ekspertów najważniejsze jest utrzymanie zdrowych relacji z rozmówcą. Zwykle nawet, jeśli obie strony mają ten sam cel, nie osiągną konsensusu, ponieważ nie koncentrują swojej pracy na wzajemnym zrozumieniu intencji. Wtedy pojawi się problem z uzyskaniem korzyści po obu stronach.

Narzucanie się zatem jest wysoce niepożądane, gdy deweloperzy nie zgadzają się z naszym entuzjazmem do zmniejszania presji na ceny nieruchomości. Natrętne negocjacje najprawdopodobniej doprowadzą do porzucenia dalszych rozmów. Najlepiej być spokojnym, ponieważ emocje tylko utrudniają tego typu sytuacje.

Podejście do negocjowania

Aby właściwie pokierować negocjacje, pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, jest upewnienie się, że naprawdę chcemy „walczyć” o naszą sytuację finansową. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale każdy deweloper niejako oczekuje pytań o możliwość obniżenia ceny obiektu, co tworzy odpowiedni grunt pod rozmowę. Warto się też dowiedzieć, ile deweloper może zarobić na danym apartamencie. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać mało istotne, ale średnia marża zysku ze sprzedaży wynosi około 20%. Na przykład, gdy nieruchomość znajduje się w prestiżowej okolicy, z automatu jest droższa. Wówczas możemy go przekonać, że nawet „strata” dla niego i tak będzie równoznaczna z otrzymaniem satysfakcjonującego wynagrodzenia.

Podsumowanie

Historia negocjowania poszczególnych produktów, usług i także obiektów mieszkalnych w postaci apartamentów pokazuje, że jest to jak najbardziej możliwa do zrealizowania czynności. Pamiętajmy jednak o najważniejszym: nic na siłę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.