Mieszkanie czy dom dla rodziny? Co lepsze dla rodziny z dziećmi?

| Październik 23, 2018

Gdy rodzina zaczyna się powiększać, często należy stanąć przed poważnym dylematem: wybudować wymarzony domek czy może zdecydować się na większe mieszkanie? Co będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem? Przedstawiamy najważniejsze argumenty.

Dom czy mieszkanie? Co kupić dla rodziny z dziećmi?

Na początku musimy zaznaczyć, że jest wiele czynników wpływających na wybór najlepszej nieruchomości. I są to nie tylko względy finansowe, ale osobowościowe. Zacznijmy jednak od początku, czyli od… pieniędzy.nieruchomości

Panuje przekonanie, że zakup mieszkania zawsze będzie tańszy, niż budowa domu. Obecnie to jednak nie jest regułą. Kilkupokojowe mieszkanie o powierzchni powyżej 70 mkw na nowoczesnym osiedlu deweloperskim w centrum miasta będzie droższe lub cenowo porównywalne do domu budowanego w okolicznych, lecz dobrze skomunikowanych miejscowościach, tzw. sypialniach. I jak się okazuje, często ceny gotowych domów dla rodzin wcale nie są tak wysokie, co można porównać sprawdzając ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości na www.sprzedajemy.pl/nieruchomosci/domy .

Z drugiej strony są jeszcze koszty utrzymania – te w przypadku domów zawsze będą wyższe, bo zawsze znajdzie się coś do zrobienia. Tu dach przecieka, tam elewacja wymaga odświeżenia, ogrodem trzeba się zaopiekować.

Pozostając jeszcze w kwestii pieniędzy należy pamiętać, że na mieszkanie trzeba posiadać od razu całość kapitału, co dla wielu rodzin wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Budowę domu, o ile ma się oszczędności, można rozłożyć w czasie i etapowo planować wydatki.

A co z lokalizacją? Zaletą mieszkań, szczególnie w nowoczesnym budownictwie, jest to, że mogą znajdować się wszędzie – w centrach miasta, na przedmieściach, przy lesie czy przy centrum rozrywkowym. Domy natomiast buduje się zazwyczaj w oddaleniu od centrum, a atrakcyjność lokalizacji zależy w głównej mierze od zasobności portfela.

To ogólne różnice pomiędzy zakupem domu, a mieszkania. Warto się teraz przyjrzeć bliżej zaletom i wadom obu tych rozwiązań.

 Zalety i wady domów rodzinnych

Wiele rodzin, szczególnie młodych, marzy o posiadaniu domu z dużym ogródkiem, w bezpiecznej okolicy, gdzie dzieci będą mogły się spokojnie bawić. Ta z pozoru idylliczna wizja niesie za sobą wiele konsekwencji, o których trzeba wcześniej wiedzieć.

Zacznijmy jednak od zalet. Powierzchnia domu ograniczona jest wielkością działki oraz możliwościom finansowym, chociaż nic nie stoi na przeszkodzi, aby w miarę powiększania się rodziny, powiększać także budynek. Dzięki temu można uzyskać wygodną, komfortową przestrzeń.

Zaletą posiadania własnego domu jest też ogródek, w którym można zbudować plac zabaw, uprawiać rośliny, zioła, warzywa. Nawet jeśli w niedalekiej odległości znajdują się sąsiedzi, zachowana jest większa intymność, swoboda. Także i mieszkańcy domu mogą liczyć na to, że znajdą chwilę spokoju w swoim zacisznym kącie.

A wady? Przede wszystkim trzeba mierzyć siły na zamiary. Dom wymaga nieustannego utrzymania, dokonywania zarówno drobnych, jak i poważniejszych napraw, samodzielnego ogrzewania czy choćby koszenia trawy. To pochłania nie tylko czas, ale i pieniądze. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że budowa czy zakup gotowego budynku to jedno, a koszty eksploatacyjne to drugie. Młode rodziny często nie myślą o tym.

I o ile obecnie deweloperzy budują nowe osiedla w różnych obszarach miasta, o tyle dostępność działek pod budowę domu nie jest już tak szeroka. W wielu przypadkach może to oznaczać konieczność codziennego odwożenia dzieci do przedszkola, szkoły oraz dojeżdżania w korkach do pracy.

Zalety i wady mieszkań

Mieszkania, nawet duże, są łatwiejsze w utrzymaniu. Wymagają jedynie porządkowania oraz wykonywania bieżących napraw, nie trzeba natomiast troszczyć się o otoczenie budynku czy o jego stan techniczny – tym zajmuje się wspólnota lub spółdzielnia. A problemy z wodą, prądem czy ogrzewaniem zgłasza się jednym telefonem – serwisanci zajmują się naprawianiem awarii.

Obecnie istnieje też tendencja do tworzenia „miast w mieście”. Na czym to polega? Na projektowaniu niedużych, lecz samowystarczalnych osiedli. Tam, oprócz nowoczesnych mieszkań o wysokim standardzie, można znaleźć place zabaw, przedszkola, szkoły, sklepy. Deweloperzy myślą też o potencjalnym zysku, więc wybierają takie lokalizacje, które są dobrze skomunikowane.

Popularnością cieszą się nie tylko mieszkania z rynku pierwotnego – nawet te „używane”, o dużym metrażu, są chętnie kupowane.

Jest jednak kilka ograniczeń dotyczących mieszkań. Przede wszystkim znajdujemy się w bliskim sąsiedztwie ludzi o różnych osobowościach. Mogą to być zarówno inne rodziny z dziećmi, spokojni staruszkowie, ale też młode osoby, które w ciągu dnia słuchają głośnej muzyki, a wieczorami imprezują. W dużych blokach istnieje też większa anonimowość, co ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

Dostępna przestrzeń jest bardziej ograniczona, chociaż można znaleźć także i mieszkania dwupiętrowe. Natomiast tendencja na rynku nieruchomości nie sprzyja dużym rodzinom – obecnie buduje się najwięcej mieszkań o metrażu ok. 50 mkw, wybór tych większych jest trudniejszy. Łatwiej o to natomiast w starym budownictwie, szczególnie w klimatycznych, odremontowanych kamieniczkach.

Jak widać, nie ma można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze dla rodziny z dziećmi: dom czy mieszkanie. Wszystko zależy od możliwości finansowych, potrzeb, stylu życia. To, co najważniejsze, to zdawać sobie sprawę zarówno z zalet, jaki i wad każdego z tych rozwiązań.

 

Mieszkanie czy dom dla rodziny? Co lepsze dla rodziny z dziećmi?
5 (100%) 2 głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.