Mieszkanie plus w Poznaniu. Kiedy powstaną Wolne Tory?

Od | 24 stycznia, 2020

Cały teren poznańskiej dzielnicy Wolne Tory to przeszło 118 ha. Jest to pusta przestrzeń w centrum stolicy Wielkopolski mogąca pomieścić nawet 15 tys. mieszkańców. PFR Nieruchomości pragnie przynajmniej w części zagospodarować ją jako teren pod budowę lokali z rządowego programu  Mieszkanie plus. Rozmowy z miastem oraz dotychczasowym właścicielem terenu, czyli PKP trwają. Są to rozmowy o tyle trudne, że cały teren jest bardzo atrakcyjny i wszystkie strony chcą na nim jak najbardziej skorzystać. Dodatkową trudność stanowi także postindustrialny charakter tej ziemi co wymusza bardzo dokładne i przemyślane projektowanie i zabezpieczenie zanieczyszczonego gruntu. 

  • Powstała już wstępna wizja zabudowy kolejowych gruntów w centrum Poznania.
  • Do wizji musi dopasować się PFR Nieruchomości by móc zbudować na tym terenie planowane 5 tys. mieszkań na wynajem w korzystnych cenach.
  • Poza funkcją mieszkalną Wolne Tory mają oferować tereny zielone, rekreacyjne, usługi, handel i rozrywkę. Mają też dać miejsce dla poznańskiego city z wysoką biurową zabudową.

Na mapie Polski Wolne Tory to teren wyjątkowy. Wyróżnia go położenie. Trudno bowiem szukać drugiego tak dużego wolnego obszaru w centrum jednego z większych miast kraju. Do tej pory teren jest własnością PKP, ale ten stan ma niedługo ulec zmianie. Ma on niedługo stać się wielkim placem budowy tak, by w ciągu dekady przeistoczyć się w swoistą perłę w koronie stolicy Wielkopolski. Powstała już wstępna, ogólna koncepcja zabudowy. Według tego planu część terenu bliższa centrum miasta ma być nastawiona bardziej na biura oraz miejsca handlu i usług. Dalsza zaś ma stanowić miejsce, na którym powstanie wielkie osiedle mieszkaniowe na ok. 5 tys. lokali. Ma być to inwestycja prowadzona w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. W jego ramach na terenie całego kraju powstają i mają powstawać w dalszym ciągu mieszkania na wynajem w przystępnych cenach. Program skupia się głównie na mniejszych miastach, gdzie problem mieszkalnictwa najmocniej daje się we znaki obywatelom. Jak jednak widać większe miasta nie idą kompletnie w zapomnienie. Katowice mają Nowy Nikiszowiec, przygotowywane są także lokalizacje w Radomiu, Wrocławiu czy Warszawie

projektdomu

Kiedy Mieszkanie Plus w Poznaniu?

Jeszcze niedawno zapowiedzi PFR Nieruchomości wieszczyły termin na przełomie 2019 i 2020 roku jako początek prac. Na razie jednak zapowiada się opóźnienie tych planów. Nie powstała jeszcze spółka celowa dla powstania nowego osiedla. Ma być to połączenie PFR Nieruchomości odpowiedzialnego za budowę Mieszkania Plus w całym kraju oraz PKP, które do spółki miało wciągnąć rzeczone grunty. Aktualnie prowadzone są żywe rozmowy o warunkach przystąpienia do spółki. Niestety nie wiadomo ile mają jeszcze potrwać a cała inwestycja nie może się zacząć zanim te się nie skończą. Gdy spółka już powstanie, będzie musiała dogadać się jeszcze z miastem co do planu zagospodarowania terenu. To da możliwość rozpisania konkursu urbanistyczno-architektonicznego na projekt osiedla. 

Co na Wolnych Torach?

Jeśli chodzi o rodzaj zabudowy w opisywanej lokalizacji, to wiadomo, że możemy spodziewać się zabudowy niższej. Poza drobnym fragmentem gruntu, gdzie ma stanąć tzw. city z wysokimi biurowcami, mieszkalna część dzielnicy ma zostać skomponowana w 4-6 kondygnacyjnej śródmiejskiej zabudowie. Podziemne parkingi i dużo terenów rekreacyjnych i zielonych mają stworzyć komfortowe warunki do życia dla kilkunastu tysięcy osób. 

Nie tylko Wolne Tory

Pani rzecznik urzędu miasta w Poznaniu zaznacza, że Wolne Tory to nie jedyne miejsce na mapie miasta wytypowane do przekazania na plany mieszkaniowe programu mieszkanie Plus. Poza wymienianymi wcześniej gruntami jest jeszcze teren przy ul. Północnej na Garbarach oraz ul. Żelazna niedaleko os. Przemysława. Wszystkie trzy poznańskie lokalizacje to miejsca należące obecnie do PKP. 

Wszyscy chętni na zamieszkanie w tanim mieszkaniu na wynajem w stolicy Wielkopolski musza się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Mimo, że specustawa mieszkaniowa prawdopodobnie znacząco przyspieszy proces powstawania rządowych mieszkań to nie wiadomo jeszcze kiedy ten proces się w ogóle zacznie. 

 

Więcej informacji: Gazeta Wyborcza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.