Mieszkanie w bloku, a dom jednorodzinny – co wybrać?

Od | 29 listopada, 2018

dom vs mieszkanieKiedy decydujemy się na zakup własnej nieruchomości, bardzo często pojawia się w naszej głowie dylemat, czy powinniśmy wybrać dom jednorodzinny, czy może jednak mieszkanie. Obie możliwości mają zarówno pewne zalety, jak i wady. Warto dokładnie zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania i co będzie dla nas lepsze, biorąc pod uwagę nasz styl życia, jego tempo, preferowaną lokalizację oraz wszelkie inne czynniki, która mogą mieć wpływ na finalny komfort korzystania z lokalu. Wbrew pozorom, decyzja wcale nie jest taka prosta – chyba, że odgórnie znamy nasze preferencje i nie wahamy się w tym aspekcie nawet przez moment.

Zalety i wady mieszkania w bloku

Zasadniczo, kiedy mieszkamy w bloku, nie martwimy się zbytnio o konserwację całościowego budynku, ponieważ takie działania leżą w gestii administracji. Co miesiąc płacimy czynsz, między innymi właśnie po to, aby zarządca pilnował niezbędnych kwestii remontowych, takich jak chociażby wymiany poszczególnych instalacji, czy kontrolowanie ich sprawności. Oczywiście, nie oznacza to, że my sami za nic nie jesteśmy odpowiedzialni. Organy zarządzające zajmują się bowiem jedynie częściami wspólnymi nieruchomości, czyli tymi, z których korzystają wszyscy. Dbanie o to, co wchodzi w skład naszego lokalu, leży już po naszej stronie.

Z obecnością innych osób jako zarządców nieruchomości wiąże się również pewna niedogodność – musimy bowiem dostosowywać się do podejmowanych decyzji. Oznacza to, że jeśli – przykładowo – administracja postanawia wymienić we wszystkich mieszkaniach kaloryfery, to musimy umożliwić im to, czyli udostępnić lokal. Czasem mamy możliwość uzgodnienia dogodnego terminu, jednak nieraz jest to niemożliwe, bo harmonogram prac w całym budynku został już zaplanowany przez wykonawcę. Minusem jest także brak zupełnej niezależności – nawet jeśli jesteśmy fanami głośnego słuchania muzyki i wiercenia, musimy uszanować fakt, że oprócz nas mieszkają w bloku jeszcze inni ludzie, którzy być może nie mają ochoty słuchać rocka o północy, czy wiertarki nad ranem. Niedogodnością może być również sytuacja, w której mamy sąsiadów, nieprzejmujących się zupełnie zasadami współżycia społecznego.

Ogólnie rzecz ujmując, mieszkanie w bloku kojarzy się z większą mobilnością. Zazwyczaj tego rodzaju lokale usytuowane są bliżej centrum miasta, choć nie jest to definitywną regułą. Takie położenie wiąże się chociażby z tym, że w wiele miejsc można dotrzeć w stosunkowo niedługim czasie, a pod ręką mamy nieraz rozmaite atrakcje. Najczęściej w niedalekich okolicach bloku znajdują się sklepy, w których mamy możliwość zrobienia zakupów – jeśli nawet nie kompleksowych, to przynajmniej podstawowych. Poza tym dostęp do komunikacji miejskiej też niejednokrotnie jest lepszy w przypadku mieszkań, ze względu na ich lokalizację.

mieszkanie w bloku

Zalety i wady mieszkania w domu

Jeżeli chodzi o dom, to my sami decydujemy o terminach napraw oraz wszelakich prac konserwacyjnych. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na większą niezależność – kiedy coś jest do zrobienia, po prostu sami organizujemy działania w dogodny dla siebie sposób. Jednak należy pamiętać, że to również na nas spoczywa odpowiedzialność za stricte techniczne aspekty funkcjonowania nieruchomości. Jako właściciele musimy sprawdzać, czy wszystko działa tak, jak należy i czy nie są wymagane akurat konkretne przeglądy lub wymiany. Dochodzą nam również dodatkowe obowiązki, takie jak grabienie liści, czy odśnieżanie. Choć rachunki i tak trzeba płacić, to w przypadku domu nie ma już mowy o czynszu – należy jedynie pamiętać o podatku od nieruchomości.

Zaletą jest również całkowita niezależność. Nie dzielimy z nikim nieruchomości przez ścianę, wobec tego możemy sobie pozwolić na o wiele więcej. Poza tym zazwyczaj domy cechują się większą przestrzenią, którą można wykorzystać na rozmaite sposoby. Jest też możliwość zakupu domu z ogrodem, co pozwala nieraz na kolejne udogodnienia, których zakres zależy od wielkości działki. W przypadku domu można jednak zastanawiać się nad wiosennym grillem na świeżym powietrzu, rozstawianiem basenu w lecie, czy też beztroskim opalaniem w ogródku – w mieszkaniu nie ma na to szans.

Niestety nierzadko może okazać się, że dostępne do kupienia domy nie będą położone blisko centrum. W określonych przypadkach nawet dostęp do komunikacji miejskiej może być utrudniony, wobec czego trzeba będzie się zastanowić nad zakupem samochodu. Kwestia infrastruktury w bardzo dużym stopniu zależy od konkretnej lokalizacji – może się zdarzyć, że w najbliższej okolicy nie będzie zbyt wielu, albo nawet żadnego sklepu. Podobnie z obiektami rozrywkowymi, czy kulturalnymi. Często natomiast możemy mieć do dyspozycji większe ilości zieleni. Te wszystkie aspekty są jednak zależne od ogólnej specyfiki miejsca.

Na co się zdecydować?

Ostateczna decyzja należy wyłącznie do nas – powinniśmy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, a także styl życia, który w większym stopniu nam odpowiada. Nie bez znaczenia pozostaje również sytuacja życiowa. Każdy szczegół może mieć istotne znaczenie i wpływ na nasz finalny wybór. Zarówno dom, jak i mieszkanie mogą być cudownymi miejscami do prowadzenia w nich swojego gospodarstwa domowego. Skoro jednak decydujemy się już na zakup całkowicie własnego kąta, musimy upewnić się, że decyzja, jaką podejmujemy, jest słuszna.

Ofertę zarówno mieszkań jak i domów od dewelopera możemy znaleźć na stronie Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego – https://www.wpb.wroc.pl/ – doświadczonej firmy, która od ponad 60 lat działa na wrocławskim rynku budowlanym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.