Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów / maj 2019 /

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów trafił do konsultacji i uzgodnień. Szykowane zmiany dotyczą głównie budownictwa wielkopłytowego.

Szykowane są zmiany w zakresie pomocy dla właścicieli budynków wybudowanych w systemie wielkopłytowym oraz jednostek samorządu terytorialnego przy prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych. Dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii (OZE). W przypadku tym ostatnim przypadkach premia termomodernizacyjna wyniesie nie jak obecnie 16%, ale aż 21% wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Ponadto możliwość uzyskania wsparcia rozszerzona zostanie o wspólnoty mieszkaniowe.

Kotwy wzmacniające fasadę – dodatkowe zabezpieczenie przy termoizolacji.

Wsparcie “bloków z wielkiej płyty” będzie przeznaczone na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew. Dodatkowa premia będzie przyznawane w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych, a jej wartość będzie stanowiła 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew. Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z płyt prefabrykowanych, zwłaszcza w sytuacji gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia stanowiące dodatkowe obciążenie dla łączników będących elementami płyty wielowarstwowej.

Pomoc w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych otrzymają samorządy. Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości przedsięwzięć remontowych. W przypadku, gdy budynki komunalne, które będą poddawane remontom są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60% kosztów przedsięwzięcia.

Raport Instytutu Techniki Budowlanej dot. stanu budynków z wielkiej płyty

“Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo budynków z wielkiej płyty. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu przygotowanego przez Instytut Techniki Budowlanej raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli nimi zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia” – mówił zapowiadając projekt wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Wnioski z raportu można przeczytać tutaj.

Projekt premiuje inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Ich celem jest zwiększenie liczby inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w budownictwie mieszkaniowym. Efektem ma być ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach. Potencjalna wartość inwestycji w budynkach z wielkiej płyty jest szacowana na 25,8 mld zł w tym: termomodernizacja – 17,2 mld zł i montaż kotew – 8,6 mld zł. Wartość dofinansowania publicznego w formie premii może wynieść 7 mld zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.