Ekonomiczne sposoby na wodę w ogrodzie

Od | 29 sierpnia, 2019

Posiadanie pięknego ogrodu wiąże się często z wieloma wyrzeczeniami. Podstawą pięknego i zdrowego ogrodu jest odpowiednie nawadnianie i nasłonecznienie. Niestety o tyle ile ze słońcem sobie radzimy z deszczem jednak bywa kapryśne. Dostarczenie odpowiedniej ilości wody roślinom jest decydującym czynnikiem prawidłowego wzrostu, owocowania i kwitnienia. Zakłada się ,że prawidłowe podlanie samego trawnika wymaga zużycia aż 15l wody na każdy m kwadratowy powierzchni. Jeżeli dysponujemy większym ogrodem warto zatem rozważyć alternatywne źródła dostarczania wody.

Ekonomiczne sposoby dostarczenia wody użytkowej do ogrodu

Podwyżki cen wody mają miejsce niemal każdego roku. Na dzień dzisiejszy metr sześcienny wody wraz z odprowadzeniem ścieków kosztuje w Polsce średnio 13 zł. Oczywiście, do celów w większości przypadków możemy zainstalować w domu licznik ogrodowy co znacznie obniży rachunki za wodę. Należy się jednak liczyć, że instalacja taka pociąga za sobą jednorazowy wydatek od 500 – 1000 zł – w zależności jakie wymagania stawiają lokalne wodociągi. Mimo dodatkowego licznika  dalej musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 4.5 – 6 zł za m3 wody do podlewania plus dodatkowy koszt związany z odczytem kolejnego wodomierza. Może się również zdążyć że wykonanie takiego przyłącza okaże się albo niemożliwe albo nieuzasadnione ekonomiczne. Wówczas mamy do wyboru dwa wyjścia. Albo zacząć gromadzić deszczówkę albo wykonać studnię głębinową.

Zbieranie wody deszczowej jako metoda na „darmowe podlewanie”

Woda deszczowa nadaje się idealnie do podlewania roślin. Ma niski odczyn PH, jest również bogata w substancje odżywcze i nie zawiera szkodliwych dla roślin związków chemicznych, które znajdziemy w wodzie z kranu. Woda padająca z nieba ma też idealną temperaturę zbliżoną do temperatury otoczenia oraz właściwe napowietrzenie. Najlepszą mespodoby na wodę w ogrdzdzietodą pozyskiwania wody deszczowej jest zbieranie wody z dachu budynku. Możemy ustawić beczkę pod rynną bądź zastosować system „wykradania” wody z rury pionu rynnowego. Elementy takie maja tą zaletę, że w razie przepełnienia się zbiornika w wypadku dalszych opadów pozwalają aby woda skierowana była do kanalizacji burzowej. Jeżeli uda nam się już zgromadzić odpowiedni zapas wody wówczas możemy albo czerpać konewką ze zbiornika albo zainwestować w układ pompowy zasilany z sieci. Do wyboru mamy pompy o zróżnicowanych mocach i wydajnościach. Dobór odpowiedniej pompy powinien być podyktowany naszym zapotrzebowaniem na wodę oraz pojemnością zbiornika. Często stosowana jest przykładowo pompa WZ750 z wbudowanym zaworem zwrotnym i wyłącznikiem termicznym. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego wyłącznika automatycznego np. BRIO SK-13 z Pompą 750W marki Omnigena. Jego główną funkcją jest uruchomienie pompy w momencie zaistnienia poboru wody. Wystarczy, że odkręcimy kran lub złączkę na wężu, urządzenie wykryje spadek ciśnienia i załączy silnik pompy. Co ważne urządzenie zadziała również w momencie wykrycia tzw. sucho obiegu i wyłączy pompę aby uchronić ją przed ewentualnym uszkodzeniem od pracy na sucho. Należy pamiętać, że zbieranie deszczówki nie zagwarantuje nam pewnego dostępu do wody przez całe lato. Intensywność letnich opadów w ostatnich latach była bardzo mała.

Studnia wiercona – woda w cenie prądu, niezależna od pogody

Studnia wiercona zapewni stabilne źródło wody niezależnie od intensywności opadów. Jest też rozwiązaniem, które zajmie nam najmniej przestrzeni w ogrodzie. Jeśli chodzi o koszty to wykonywanie studni jest rozwiązaniem zdecydowanie droższych od instalacji wody deszczowej. Ceny wiercenia oscylują między 150 – 250 zł za mb odwiertu, przy czym często zagadką jest na jakiej głębokości trzeba będzie skończyć pracę. Jednak inwestycja w studnię głębinową ma szansę dosyć szybko się zwrócić gdyż woda z ujęcie będzie dla nas bardzo tania. Jedynym kosztem jaki będziemy ponosili będzie koszt prądu do pompy wolnostojącej bądź głębinowej. Woda ze studni może się również okazać mniej przyjazna dla roślin niż deszczowa. Zażelaziona twarda woda może zaszkodzić delikatnym niektórym roślinom. Podlewanie bezpośrednio ze studni w upalne dni może spowodować dodatkowo szok termiczny u roślin. Zaleca się wodę odstać, w celu ogrzania. Z kolei studnia głębinowa o średnicach odwiertów pow. 98mm pozwala zastosować wydajne i trwałe pompy głębinowe. Pompy uzyskują bardzo wysokie wartości hydrauliczne są w stanie zasilić nawet kilku sekcyjne układy automatycznego nawadniania. Bardzo popularną pompą 4 calową jest pompa głębinowa SKM100 firmy Omnigena. Cała część hydrauliki w pompach typu SKM jest wykonana z mosiądzu co zapewni długą i bezawaryjną pracę. Jeżeli poszukujemy pompy głębinowej o zaawansowanej technologii polecić można serię pomp Omnitron 5000 Automat. Pompy głębinowe tej serii posiadają zabezpieczenie przed pracą na sucho oraz włączają się automatycznie przy zapotrzebowaniu na wodę np: po odkręceniu końcówki węża do podlewania. Instalacja z taką pompą pozwala zrezygnować ze zbiornika hydroforowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.