Szybko, dobrze i tanio. Czy prefabrykaty przyspieszą budowę Mieszakań Plus?

Od | 30 listopada, 2019

Wielka płyta, czyli PRL-owski sposób na wykorzystanie prefabrykatów w budownictwie, nie kojarzy się Polakom z niczym dobrym. Jednakże jej nowa wersja, tak popularna dzisiaj na zachodzie, może być sposobem na uporanie się z długimi i kosztownymi inwestycjami w budownictwie mieszkaniowym. Już dzisiaj prawie 5 proc. mieszkań oddawanych jest w Polsce właśnie w tej technologii. A mamy kogo gonić. Szwedzi, na przykład, budują w ten sposób aktualnie aż 84 proc. swoich budynków mieszkalnych. Być może jest to technologia, która pozwoli przyspieszyć inwestycje Mieszkania Plus poprzez zmniejszenie kosztów i przyspieszenie poszczególnych budów.

  • Prefabrykaty w budowlance zyskują na popularności. Są bardziej ekologiczne, tańsze i szybsze od tradycyjnej technologii.
  • Największą bolączką programu Mieszkanie Plus jest zbyt wolny rozwój kolejnych inwestycji. Jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy są m.in. dramatycznie rosnące koszty materiałów budowlanych i pracy.
  • Użycie prefabrykatów na wielką skalę może rozwiązać problem trapiący całą branżę budowlaną, który uniemożliwia również szybkie budowanie tanich mieszkań na wynajem.

Jak to dzisiaj działa?

Prefabrykaty czyli tzw. wielka płyta kojarzą się z budowlanymi niedoróbkami oraz krzywymi i nieszczelnymi ścianami budynków powstałych w latach głębokiego PRL-u. Jednakże dzisiejsza technologia budowania z prefabrykatów ma się nijak do tamtych realiów. Dzisiejsze prefabrykaty czyli elementy składowe domów powstające w fabryce są niesamowicie dokładne i zaprojektowane w bardzo przemyślany sposób. Pozwala to na budowanie bloków z dokładnością nieosiągalną dla tradycyjnych metod. Co za tym idzie, wybudowany dom jest dokładnym odwzorowaniem koncepcji architektonicznej. Wyklucza to sytuację, w której metraż kupionego mieszkania nie zgadza się z tym na fakturze. Takie rzeczy dzieją się czasami w tradycyjnym budownictwie, wymuszając późniejsze dodatkowe rozliczenia pomiędzy deweloperem a nabywcami mieszkań.

Prefabrykaty jako oręż w walce z emisją CO2

Nowoczesne prefabrykaty pozwalają w bardzo ekologiczny sposób wykorzystać dostępne nam surowce. Zamiast tworzenia pełnych, betonowych ścian, można dzisiaj użyć gotowych płyt, które w betonie zatopione mają plastikowe bańki, wypełnione powietrzem. To pozwala na zmniejszenie zużycia cementu, wytworzenie 1 tony którego, powoduje emisję nawet tony CO2 do atmosfery. Plastikowe bańki użyte w tym procesie są tworzone z recyklingowanego plastiku. Takie prefabrykaty są też dużo lżejsze, więc ich transport z fabryki na plac budowy zużywa mniejsza ilość energii. 

Cięcie kosztów

Głównym problemem, z którym mierzy się dzisiaj PFR Nieruchomości jako spółka odpowiedzialna za Mieszkanie Plus, jest rosnący koszt budowy mieszkań. Drożeją grunty, na których można stawiać nowe bloki. Drożeje też koszt siły roboczej potrzebnej do stawiania nowych bloków. Rosną też koszty zakupu potrzebnych materiałów. Prefabrykaty mogą być w znacznym stopniu remedium na te bolączki. Technologia tworzenia samych modułów do budowy jest tania. Stawianie ich na miejscu budowy jest też znacznie mniej czasochłonne, więc i koszty pracowników spadają. Ponadto wykonywanie większości pracy w halach znacząco ułatwia proces i uniezależnia go od warunków pogodowych. Według analityków taki proces powstawania bloków może obniżyć koszty nawet o 20 lub więcej proc. Potrzebne jest jednak do tego działanie na większą skalę. Idealnym byłoby stworzenie systemu, który oprze się na niewielkiej ilości powtarzalnych modułów, z których potem powstanie wiele zróżnicowanych projektów. Jest to możliwe, ale wymaga nowej myśli technologicznej i logistycznej.

Taki cel postawiono uczestnikom konkursu na technologię prefabrykowanej budowy w Gminie Nadarzyn. O tym przedsięwzięciu pisaliśmy tutaj

Powstającą aktualnie inwestycją, przy której wykorzystano prefabrykaty jest budowa osiedla Nowy Nikiszowiec w Katowicach. Ta inwestycja prowadzona w ramach Mieszkania Plus została opisana w osobnym artykule

Tymczasem czekamy na kolejne inwestycje prowadzone w tej nowoczesnej, choć znanej już od lat technologii. Być może zapowiadany na lata 2020/21 boom w powstawaniu Mieszkań Plus uwzględnia wykorzystanie właśnie technologii prefabrykacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.