narodowyprogram.pl

Blog tematyczny o firmie, biznesie i finansach.

Finanse

Faktoring na problemy z inflacją

Faktoring na problemy z inflacją

Inflacja to problem, który jest zauważalny nie tylko w trakcie dokonywania zakupów, ale również przy sprzedaży towarów z odroczonym terminem płatności. Przedsiębiorca otrzymuje bowiem zapłatę po dłuższym czasie, co sprawia, że środki te realnie są warte znacznie mniej. Rozwiązaniem tego problemu może być faktoring, który pozwala odzyskać należność nawet w ciągu kilku godzin. Na czym dokładnie to polega? Jakie są zalety faktoringu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega faktoring?

Faktoring to usługa dedykowana przedsiębiorcom, którzy dzięki skorzystaniu z niej mogą odzyskać środki należne z faktur wystawionych kontrahentom. Odbywa się to na podstawie dwustronnej umowy podpisanej z faktorem, czyli firmą faktoringową, która odkupuje faktury od przedsiębiorcy, czyli faktoranta. W efekcie wypłaca mu gotówkę nawet w ciągu kilku godzin, a kontrahent spłaca swoją należność w terminie wyznaczonym w fakturze na rzecz firmy faktoringowej. Co istotne, skorzystanie z faktoringu nie powoduje żadnych negatywnych skutków po stronie kontrahenta, który dokonuje płatności za fakturę.

Zalety faktoringu

Faktoring jest usługą, której popularność w ostatnich latach systematycznie rośnie. Dzieje się tak ze względu na korzyści, które uzyskują przedsiębiorcy korzystający z faktoringu, wśród których należy wymienić m.in.:

  • możliwość uzyskania natychmiastowego dostępu do zamrożonych środków;
  • poprawę płynności finansowej firmy, co pozwala ustabilizować przychody;
  • brak obciążenia bilansu firmy (w odróżnieniu od kredytu bankowego);
  • fakt, iż faktoring nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej;
  • brak konieczności zabezpieczania wierzytelności;
  • możliwość odliczenia kosztów finansowania od podatku dochodowego i VAT;
  • możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, czyli zarówno bieżące wydatki, opłacenie zobowiązań podatkowych, czy wynagrodzenia dla pracowników, jak i inwestycje.

Faktoring rozwiązaniem problemów z inflacją

Wpływ na rosnącą popularność faktoringu z pewnością ma również obecna sytuacja w gospodarce, czyli rosnąca inflacja. Przedsiębiorcy zdają sobie bowiem sprawę z faktu, że wystawiając faktury z odroczonym terminem płatności, co w wielu branżach jest koniecznością ze względu na utrzymanie klientów ich realne przychody są zdecydowanie niższe właśnie na skutek utraty wartości pieniądza spowodowany inflacją. W efekcie otrzymują należność po kilku miesiącach są w stanie kupić za te pieniądze znacznie mniej, co przekłada się nie tylko na niższe zyski, ale również mniejsze możliwości inwestycyjne. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie faktoring, z którego oferty można skorzystać pod linkiem: https://pragmago.pl/porada/faktoring/. Pozwala on bowiem odzyskać środki z faktur nawet w ciągu 2 godzin, a co za tym idzie ochronić je przed utratą wartości.

Podsumowując należy stwierdzić, że w okresie szybko rosnącej inflacji faktoring jest usługą, która pozwala przedsiębiorcy uzyskać jeszcze większe korzyści niż w przypadku stabilnej sytuacji gospodarczej. Nie może zatem dziwić rosnąca popularność faktoringu, ponieważ jest on obecnie rozwiązaniem problemów wielu firm.

Udostępnij