narodowyprogram.pl

Blog tematyczny o firmie, biznesie i finansach.

Firma

Import z Chin – samodzielnie czy z pośrednikiem?

Import z Chin – samodzielnie czy z pośrednikiem?

Bez doświadczenia trudno o samodzielny import z Chin. Na szczęście istnieje wiele firm, które służą fachowym doradztwem i pośrednictwem w załatwianiu formalności. Porozumiewanie się z Chińczykami nie jest łatwe, szczególnie przy braku znajomości ich rodzimego języka i niuansów na lokalnym rynku. W Państwie Środka bardzo ważne są kontakty. Niestety początkujący importerzy ich nie mają, dlatego relatywnie trudno znaleźć odpowiedniego partnera biznesowego i rzetelnych dostawców. Warto wobec tego pomyśleć o skorzystaniu z usług pośrednika.

Import z Chin w pojedynkę czy może z pośrednikiem?

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo odmienna jest kultura azjatycka od tego co polskie. Nic więc dziwnego, że na niedoświadczonego importera czeka wiele problematycznych kwestii. Trudno zrozumieć kogoś, z kim nie obcuje się na co dzień. Nieporozumienia są czymś niemalże nie do uniknięcia przy braku znajomości branży, lokalnego rynku, języka, chińskich standardów.

Nie ma nawet sensu zabierać się za import z Chin bez gruntownego przygotowania. Można być pewnym, że coś się nie uda. Na amatorów czeka wiele zagrożeń. Łatwo także paść ofiarą oszustów, których niestety nie brakuje. Wykorzystują oni niewiedzę drugiej strony i jej naiwność. Zdarza się tak, że dojdzie do zerwania kontaktu po omówieniu szczegółów zlecenia lub po przelaniu środków. Nie ma mowy o odzyskaniu utraconych pieniędzy, jeśli nie jest się chińskim podmiotem. Warto wobec tego współpracować z osobami, które mają oddział chiński i pracowników na miejscu.

Kontrahenci polscy mają wiele trudności z wynegocjowaniem czegokolwiek z chińskimi producentami. Najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania doświadczonym fachowcom. Trzeba też pamiętać o tym, że Chińczycy sceptycznie podchodzą do zagranicznych firm. Wolą działać z lokalnymi kontrahentami. Jest to więc kolejny argument przemawiający za tym, aby zlecić import z Chin pośrednikowi.

Więcej informacji na temat importu z Chin.

Dlaczego współpraca przy imporcie z Chin z pośrednikiem to dobry pomysł?

Jest wiele problemów, z którymi spotykają się importerzy. Może okazać się, że doręczona dokumentacja jest fałszywa. Innym problemem jest niezgodność towaru z umową. Próbki mogą odbiegać od ostatecznej wersji. Zdarza się także, że po wpłaceniu zaliczki firma chińska nagle stwierdza, że nie jest w stanie wykonać zlecenia lub dotrzymać terminu. Niektórzy nawet chcą się wzbogacić i stwierdzają po wpłaceniu pieniędzy, że trzeba zapłacić więcej.

Tego typu problemów można jednak uniknąć dzięki współpracy z doświadczonymi pośrednikami. Będzie to spora oszczędność czasu i pieniędzy. Wszystko odbywa się w oparciu o przejrzyste zasady zawarte w podpisanej umowie. Na sprzedawane produkty zostają wystawione faktury VAT. Pośrednicy są specjalistami mającymi wiedzę, kontakty z azjatyckimi dostawcami. Są w stanie skutecznie wynegocjować korzystne warunki i atrakcyjne ceny. Współpracują wyłącznie ze sprawdzonymi i zaufanymi podmiotami. Dla początkujących importerów będzie to świetne rozwiązanie.

Udostępnij