Indywidualne Konto Mieszkaniowe – Fakty, liczby i daty.

| Grudzień 4, 2017

Czym jest IKM czyli Indywidualne Konto Mieszkaniowe?

Indywidualne Konto Mieszkaniowe – jeden z kluczowych elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Programu, który ma wpłynąć na rynek mieszkaniowy w Polsce poprawiając dostępność tanich mieszkań na wynajem, z opcją wykupu.

IKM to system kont oszczędnościowych przeznaczonych do gromadzenia oszczędności z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. Konta obsługiwane będą przez banki komercyjne oraz spółdzielcze kasy, które przystąpią do programu na podstawie rządowej ustawy. Cały system IKM ma na celu mobilizować polaków do systematycznego oszczędzania np.: na przyszły wkład własny kredytu mieszkaniowego, ucząc przy okazji bilansowania budżetu domowego. Indywidualne Konto Mieszkaniowe ma wpłynąć na świadomość kredytową polskiej rodziny dając im szansę zmniejszyć w przyszłości swoje zadłużenie – “zniewolenie kredytowe”.

Kiedy ruszają Indywidualne Konta Mieszkaniowe?

Prace nad ustawą trwają. Wejście w życie planowane jest 1 stycznia 2018 roku. Oznacza to, że pierwsze premie zostaną wypłacone w 2019 roku. Indywidualne Konta Mieszkaniowe przejmą zarezerwowane w budżecie środku po wygasającym w 2018 roku programie „Mieszkanie dla młodych” . Mają być tym samym naturalną kontynuacją tego programu.

Profity płynące z Indywidualnych Kont Mieszkaniowych:

 • Zwolnienie IKM z tzw. podatku Belki – nie będzie potrącany 19% podatek od zysku kapitałowego wynikającego z odsetek.
 • Premia rządowa za systematyczne wpłaty, szacuje się że będzie to około 5% rocznie od maksymalnej kwoty 8000 zł (maksymalnie 400 zł), czyli premiowane będzie systematyczne oszczędzanie. Rząd zapowiedział jednak “widełki dochodowe”, oraz wielkości rodziny. Można się domyślać, że preferowane będą rodziny powyżej trójki dzieci, najmniej zamożne.
 • Oprocentowanie banku prowadzącego subkonto. Należy się spodziewać oprocentowania porównywalnego z oprocentowaniem lokat. Przy obecnie panujących niskich stopach procentowych 1% – 3% w skali roku. Być może banki chcąc zwabić klienta zastosują wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie.

Jak często będzie wypłacana premia?

Według pierwszych zapowiedzi, premia będzie wypłacana raz do roku. Pierwsze premie zostaną wypłacone w 2019 roku.

Jakie będą ograniczenia Indywidualnych Kont Mieszkaniowych?

 • Określony jest minimalny okres oszczędzania aby nie utracić wcześniejszych premii – 5 lat.
 • Ograniczona zostanie maksymalna kwota środków zwolnienia z podatku “Belki”.
 • Wydatkowanie pieniędzy powinno obejmować cele mieszkaniowe, zakłada się również możliwość wydatkowania na remont mieszkania lub domu.

Zobacz także: Indywidualne Konta Mieszkaniowe – szczegółowe informacje


Skala projektu realizującego Indywidualne Konto Mieszkaniowe:

Na lata 2019-2023 rząd planuje zabezpieczyć na ten cel 3 mld zł, z czego 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.

Ostateczny kształt ustawy poznamy pod koniec 2017 roku. W związku z tym niektóre parametry mogą ulec zmianie.

 

 

Indywidualne konto mieszkaniowe

Oceń:

One thought on “Indywidualne Konto Mieszkaniowe – Fakty, liczby i daty.

 1. Przemek

  Czy dobrze rozumiem?
  – maksymalnie rocznie będzie można wpłacić na IKM 8000zł
  – maksymalna 5% roczna premia wyniesie 400zł

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.