04-01-2018 – Ile zostało MdM z datą wypłaty dofinansowania na 2018 rok

Od | 27 lutego, 2018

Ile zostało MdM 2018 ?

Aktualizacja 04.01.2018 r. g. 7.30

Bank BGK podał informacje, że skończyły się środki w programie Mieszkanie dla Młodych. W ciągu dwóch dni limit 381 mln zł został zarezerwowany. Dziś tj. 4 stycznia nie będzie można już składać wniosków o przyznanie dofinansowania.


Czytaj także: O programie Mieszkanie Plus


Aktualizacja: 03.01.2018 r. g 10:50

W puli jest jeszcze ponad połowa środków mdm na 2018 rok.

Wczoraj system BGK Zlecenia nie wytrzymał obciążenia i wymagał ingerencji programistów.

Jego działanie ciągle jednak nie jest satysfakcjonujące. Do dnia dzisiejszego system zarejestrował 3792 wnioski na łączną kwotę 102 mln zł.

Aktualizacja: 02.01.2018 r. g 10:00

Trwa rejestracja wniosków w systemie BGK Zlecenia. Komunikaty w sprawie programu MDM polecamy śledzić na twitterze Banku BGK  https://twitter.com/BGK_pl oraz oficjalnej stronie MDM : https://www.bgk.pl/osoby-fizyczne/mieszkanie-dla-mlodych/

Aktualizacja: 29.12.2017 r. g 15:40

Rejestracja wniosków o dofinansowanie MDM z puli środków przeznaczonych na 2018 rok będzie możliwa 2 stycznia 2018 roku o g. 7.00. Do wykorzystania 381 mln zł.

Szanowni Państwo,

w związku z wyczerpaniem środków przeznaczonych w roku 2017 na wypłaty w celu wsparcia finansowego kredytobiorców w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”, pragniemy poinformować o możliwości skorzystania z pomocy finansowej w nabyciu mieszkania w ramach limitu dostępnego na 2018 rok. Osoby, które nie skorzystały z finansowego wsparcia we wcześniejszych latach obowiązywania programu, zainteresowane uzyskaniem środków w celu uzupełnienia wkładu własnego na zakup mieszkania, będą mogły złożyć wniosek z planowaną datą wypłaty przypadającą na 2018 r. począwszy od dnia 2 stycznia 2018 r. Na dzień 20 września b.r. do rozdysponowania pozostaje kwota na poziomie 380 mln zł.

W celu uzyskania szczegółowych informacji, dotyczących możliwości i warunków złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego, prosimy o kontakt z wybraną instytucją, współpracującą z BGK w zakresie obsługi programu. Wykaz instytucji dostępny jest na stronie internetowej BGK https://www.bgk.pl/bip/wykaz-instytucji-kredytujacych-uczestniczacych-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-30/.

Zobacz także: Co robić jak się skończą środki MdM 2018?

Dopiero 2 stycznia 2018 roku będzie można korzystać z pieniędzy w ramach II połowy puli MdM 2018 z planowaną datą wypłaty dofinansowania w 2018 roku.

Przełom marca i kwietnia okazał się wyjątkowo intensywny dla banków udzielających kredyty w ramach programu “Mieszkanie dla Młodych”. Po ekspresowym wyczerpaniu się środków na rok 2017, wiele wniosków zostało wycofanych, aby zostać ponownie złożonymi w ramach dopłat MdM z datą wypłaty w 2018 r. To spowodowało równie szybkie wyczerpanie się limitu MDM 2018 i w efekcie zablokowanie przez bank BGK możliwości składania nowych wniosków. Obecnie czekamy na 2 stycznia co będzie oznaczać ponowne uwolnienie kwoty 381 mln zł.


Zobacz także: [Poradnik] Kupujemy mieszkanie MdM edycja 2018


Przypominamy, że godnie z przepisami ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (z późn. zm.), środki przyznane nabywcy w celu dofinansowania wkładu własnego, mogą zostać wypłacone tylko po zawarciu z Bankiem kredytującym umowy kredytu i spełnieniu wskazanych w umowie warunków do wypłaty wsparcia finansowego. W celu sprawdzenia aktualnego statusu wniosku oraz zweryfikowania możliwości podpisania umowy kredytu, uprzejmie prosimy o kontakt z Bankiem kredytującym, za pośrednictwem którego złożony został wniosek o przyznanie środków z Funduszu Dopłat.

Sytuacja z wstrzymaniem środków miała już miejsce w poprzednich latach.

Bez dopłat zostało sporo klientów. W większości groził im przepadek zadatków. Nieliczni mieli szansę porozumieć się z deweloperem – dotyczyło to głównie inwestycji z końca roku. Wówczas deweloper godził się czekać na środku z puli wypłat na następny rok. Kolejna grupa (posiadająca przynajmniej 10% własnej gotówki) mogła negocjować warunki w banku bądź go zmienić,  kupując mieszkanie bez wsparcia w ramach klasycznego kredytu hipotecznego.

Wnioski oczekujące zwolnienia limitu

Jeżeli liczba zaakceptowanych wniosków przekroczy limit przewidziany w ustawie na dany rok, wnioski zostaną posegregowane wg. kryterium godziny złożenia i zaakceptowania. Zgodnie z procedurą przewidzianą w ustawie, wnioski przekraczające dostępny limit środków będą miały status “oczekuje na zwolnienie limitu”. Zwolnienie limitu środków może nastąpić, gdy jakiś wnioskodawca zrezygnuje i wycofa wniosek. Wówczas możemy wskoczyć na jego miejsce.

Deweloper i klient jadą na jednym wózku.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że każde wstrzymanie przyjmowania wniosków widocznie odbija się na statystyce sprzedaży nieruchomości. W ostaniach latach wybudowano rekordowe ilości mieszkań dostosowanych pod program Mieszkanie dla Młodych. Deweloperzy tak samo potrzebują dopłat jak ich klienci. W krytycznej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo porozumienia się z deweloperami gdyż bez MdM mogą mieć oni problem ze sprzedażą nieruchomości – często nie do przeskoczenia dla młodych rodzin jest próg minimalnego wkładu własnego, a ten wszedł już “teoretycznie” na 20%. 


Zobacz także: Wkład własny w 2017 i 2018 roku


 ile zostało MdM 2018 blokowisko

28 powiedziało “04-01-2018 – Ile zostało MdM z datą wypłaty dofinansowania na 2018 rok

 1. kRYSTEK

  u NAS
  Wniosek zlozony 3.01.2017 mwr NADANO,ale z alior bank cisza.Czy tez tak długo czekacie????

 2. gość

  kredyt w banku PKO BP na 180 tyś zł
  0 zł prowizji, marża 2,0
  okres 20 lat Pozdrawiam

  1. Kaśka

   Super warunki, widać że kademu ruznie dają nam 1.9 i 1.9 , a jakie produkty musieliście brać i jaka kwota kredytu?

 3. gość

  Pekao przyjął największą ilość wniosków MdM (60% całej puli na 2017). Mieli najlepszy kredyt dawali największą zdolność. Są zawaleni robotą czekajcie cierpliwie, tam to idzie przez centra rozliczeniowe a to dodatkowy czas..Pozdroo

 4. Xawier

  Czy to prawda, banki już nie przyjmują wniosków a na obecne środki schodzą wnioski wcześniej złożone?

  1. Gośka

   Czekamy jeszcze, większość ludzi co ma w PEKAO jeszcze czeka

  1. Kondi

   Od momentu wydania pozytywnej decyzji mamy z reguły 30 dni na podpisanie umowy kredytowej. Należy się upewnić w danym banku.

 5. gość

  Piszę bo my właśnie dostaliśmy decyzję ostateczną pozytywną z banku PKO BP. Troszkę stresu było i latania z paierkami.
  Pierwsze dokumenty składane jeszcze w grudniu, wniosek zarejestrowany od razu 2.01, ale numer NWR dostaliśmy dopiero w czwartek 5.01.

  1. gość

   Chcieli od nas m in. KRS dewelopera i aktualny odpis księgi wieczystej gruntu.
   Poza tym coś od męża bo on na działalności.

  1. Tomek_wiola

   Wniosek składaliśmy 03.01. zaraz w piątek zjawił się rzeczoznawca, jakoś w połowie następnego tygodnia poszły ostanie papiery do analizy, dziś mamy decyzję.

 6. Arnold

  Witam, czy jeśli po zakupie mieszkania z mdm, przez pierwsze 2-3 lata chciałbym wynajmować, to stracę do finansowanie?

  1. Mieszkanie dla Młodych Zweryfikowany

   Witam,
   takie postępowanie jest niedozwolone. Jeśli zostanie wykryte to będzie miał Pan nakazane zwrócenie dofinansowania.

 7. Robert

  Jednak złe prognozy się nie sprawdziły i tak szybko kasa się nie skończyła jak pisaliście

  1. Mieszkanie dla Młodych Zweryfikowany

   Witam, publikujemy dane zgodnie z informacjami uzyskanymi u źródła czyli z banku BGK. Prawdopodobnie część wniosków nie została zaakceptowana i pieniądze wróciły do puli. Stąd rozbieżność.

  1. Mieszkanie dla Młodych Zweryfikowany

   Witam. Jeśli w pytaniu chodzi o czas oczekiwania na decyzję kredytową to czekaliśmy około 2 tygodni w Banku PKO BP.

 8. Tobiasz Lewicki

  Należy się spodziewać, że kolejne banki przestaną przyjmować wnioski z terminem wypłaty na 2017 ‘ już w czwartek i piątek.

 9. Mieszkanie dla Młodych Zweryfikowany

  W ciągu kilku dni banki przestaną przyjmować wnioski MdM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.