[Komunikat] MdM 2017 – rusza wznowienie przyjmowania wniosków MdM

| Styczeń 16, 2019

Aktualizacja 08.08.2017r:

Bank Gospodarstwa Krajowego z dniem 09-08-2017 wstrzymuje przyjmowanie wniosków nabywców z terminem wypłaty środków z Funduszu Dopłat planowanym na rok 2017.

Zobacz: Komunikat banku BGK MDM 2017

 07.08.2017r:

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wznowienie przyjmowania wniosków MdM 2017. Składanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty wsparcia w bieżącym roku możliwe będzie od wtorku 8 sierpnia 2017 r.

Zmiana ustawy MdM spowodowała, że pojawiła się szansa na dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych w ramach puli 2017 roku. Szacuje się, że środków starczy na ok. 1 – 2 dni. Dostępna pula pieniędzy pokryje ok 4 tyś. wniosków.

W skrócie:

 • 19 lipca 2017 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, która umożliwia wznowienie naboru wniosków o dofinansowanie wkładu własnego przy nabyciu mieszkania w programie MdM.

 • Rząd zmienił ustawę MdM aby móc wykorzystywać 100% limitu z każdej puli bezpośrednio na wnioski MdM (wcześniej było 95%);

 • Ustawa obejmie pule z 2017 i 2018 roku, co oznacza, że uruchomiona zostanie również rezerwa dla puli z roku 2017;

 • Do dyspozycji będzie ok. 70 ml zł;

 • Szacuje się, że środków starczy na ok. 4 tyś. wniosków, porównując dane z poprzedniego kwartału taka liczba wniosków potrafi zostać złożona już pierwszego dnia;

   Komunikat banku BGK o wznowieniu przyjmowania wniosków:

07.08.2017

Szanowni Państwo,

BGK informuje o opublikowaniu w dniu dzisiejszym komunikatu BIP o wznowieniu od dnia 8 sierpnia 2017 r. przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” do momentu osiągnięcia poziomu 100% planowanych wypłat na bieżący rok, a więc do wysokości 746 mln zł. Na dzień wygenerowania komunikatu, do wykorzystania w 2017 r. pozostała kwota 67 mln zł.

Wnioski należy kierować do BGK za pośrednictwem banków kredytujących. W celu uzyskania szczegółowych informacji, dotyczących możliwości i warunków złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego z planowaną datą wypłaty na 2017 r., prosimy o kontakt z wybraną instytucją, współpracującą z BGK w zakresie obsługi rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Wykaz instytucji dostępny jest na stronie internetowej BGK www.bgk.pl/bip/wykaz-instytucji-kredytujacych-uczestniczacych-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-30/.

21.07.2017

Komunikat dot. szczegółów uwolnienia dodatkowych środków.

W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie programem „Mieszkanie dla młodych”, w dniu 01 sierpnia 2017 r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Zmiana ta pozwoli na zwiększenie kwoty zaplanowanej na wypłatę finansowego wsparcia w bieżącym roku z 95% do 100% określonego w ustawie limitu środków oraz umożliwi przyjmowanie wniosków na rok 2018, do chwili osiągnięcia limitu w postaci całej kwoty limitu określonego na ten rok. W związku z powyższym BGK w dniu 7 sierpnia 2017 r. planuje opublikowanie komunikatu BIP o wznowieniu od dnia 8 sierpnia 2017 r. możliwości składania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” do momentu wykorzystania kwoty 67 mln zł i osiągnięcia poziomu 100% planowanych wypłat na bieżący rok, a więc do wysokości 746 mln zł.

Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, rozpatrzone zostaną wszystkie wnioski nabywców o dofinansowanie wkładu własnego, przekazane do BGK do dnia ogłoszenia informacji o osiągnięciu poziomu 100% wykorzystania środków przewidzianych przepisami ustawy. W stosunku do znacznej części wniosków prawdopodobne jest zaistnienie sytuacji braku możliwości przyznania dofinansowania i zwrotu wniosku bez jego rozpatrzenia z końcem roku, na który planowana była wypłata finansowego wsparcia.

Jednocześnie informujemy, że wymieniona na wstępie zmiana ustawy dotyczy także środków, przeznaczonych do wypłaty w roku 2018. W związku z tym, że będzie to ostatni rok funkcjonowania programu „Mieszkanie dla młodych”, wnioski o przyznanie finansowego wsparcia w ramach dostępnego limitu będzie można składać w okresie od 01 stycznia do 30 września 2018 r. w ramach przewidzianego ustawą limitu przeznaczonego na finansowe wsparcie, tj. do wysokości 762 mln zł.

Projekt zmiany ustawy dostępny jest na stronie Sejmu RP w następującej lokalizacji:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=7A233D4F23741D51C1258141003D16F5

W celu uzyskania szczegółowych informacji, dotyczących możliwości i warunków złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego z planowaną datą wypłaty na 2017 r., prosimy o kontakt z wybraną instytucją kredytującą, współpracującą z BGK w zakresie obsługi rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Wykaz instytucji dostępny jest na stronie internetowej BGK https://www.bgk.pl/bip/wykaz-instytucji-kredytujacych-uczestniczacych-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-30/


Oblicz dopłatę: [Kalkulator] dofinansowania i ceny maksymalnej MdM 2018


Zmiana dotyczy momentu w którym zostaje wstrzymanie przyjmowanie wniosków z danej puli pieniędzy. Obecnie bank BGK ogłaszał wstrzymanie przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w sytuacji osiągnięcia przez kwotę wynikającą ze złożonych wniosków poziomu 95%. Pozostałe 5% stanowiło rezerwę do ewentualnych dopłat w przypadku urodzenia się kolejnego dziecka.


Zobacz również: [Poradnik] Kupujemy mieszkanie z dofinansowaniem MdM


Nowelizacja przewiduje ogłaszanie przez informacji o wstrzymaniu przyjmowania wniosków MdM wówczas, kiedy kwota wynikająca ze złożonych wniosków dla 2017 i 2018 roku osiągnie poziom równy 100%  limitu.

Co istotne ustawa obejmie pulę wnioskową z 2017 roku, a więc jeszcze w tym roku zostanie ogłoszone wznowienie przyjmowania wniosków MdM 2017. Bank BGK poinformuje o tym do 16 sierpnia br.

Warto odwiedzić bank już wcześniej i dokonać wstępnych formalności. Sprawdź swoją zdolność kredytową zaawansowanym kalkulatorem zdolności kredytowej.

źródło: mib.gov.pl

mdm 2017 wznowienie

Oceń:

4 thoughts on “[Komunikat] MdM 2017 – rusza wznowienie przyjmowania wniosków MdM

 1. Kinia

  Cieszę sie ze mam to zasobą, niemniej wszsytkim życzę powodzenia

  Reply
 2. Maro

  No jak ktoś nie jest w temacie i liczy że jutro jak przyjdzie do banku to dostanie mdm to sie moze zdziwić

  Reply
 3. Maro

  i tak większość wniosków już jest przeanalizowana i zdolność policzona i czekają tylko na poranne otwarcie puli.

  Reply
 4. beatka_mdm

  ciekawe na jak długo starczy kasy, obawiam się że znowu będzie zamieszanie z ostaniami wnioskami które to nie załapały się bo system ma zwłokę. Znam przynajmniej 3 rodziny co jutro idą walczyć do banków..

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.