[Poradnik] Kupujemy mieszkanie z dofinansowaniem wkładu własnego MdM 2018

Od | 16 stycznia, 2019

Status programu Mieszkanie dla Młodych z pulą wypłat na 2017/2018 rok (MdM 2018).

Aktualizacja 28.12.2017 r. g.11.26 :

Aktualizacja 28.12.2017 r.:

Aktualizacja 25.11.2017 r.:

 • Bank BGK ogłosił aktualizację wskaźników przeliczeniowych na IV kwartał 2017r. Z wyjątkiem woj. pomorskiego wskaźniki będą obowiązywać do 31 marca 2018 roku.
 • Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu MDM 2 stycznia 2018 mogą już kompletować dokumenty i wyliczenia.
 • Dla beneficjentów z woj. pomorskiego wskaźniki obowiązujące dla edycji MdM 2018 zostaną opublikowane w okolicach nowego roku.

Aktualizacja 25.09.2017 r.:

Jesień to odpowiedni moment by przygotować się do ostatniego “rozdania” dopłat w programie “Mieszkanie dla Młodych“. Analitycy spodziewają się gigantycznego zainteresowania. Dobrze jest odwiedzić instytucje kredytujące oraz deweloperów już teraz i kompletować potrzebne dokumenty. Na tę okazję mamy dla Państwa przygotowany aktualny ranking kredytów hipotecznych.

[spoiler title=’Archiwum aktualności’ style=’default’ collapse_link=’false’]

Aktualizacja 08.08.2017 r.:

Sierpniowa “dogrywka” na dopłaty MdM z puli 2017 roku to już “historia”. 67 mln zł jakie było dostępne rozdysponowano w blisko 6 godzin. Następna szansa na pieniądze z programu “Mieszkanie dla Młodych” dopiero 2 stycznia 2018 roku.

[/spoiler]

Rok 2018 to ostania szansa na skorzystanie z programu. Kolejna propozycja rządu “Mieszkanie Plus” nie wspiera zakupu prywatnych nieruchomości.

Z tego powodu Mieszkanie dla Młodych w ostatnich latach cieszy się ogromnym zainteresowaniem i warto się dobrze wcześniej przygotować.


Aktualności na temat poziomu wykorzystania środków MdM:  MdM 2018 – Ile zostało jeszcze pieniędzy?


20% wkład własny w 2017 i 2018 roku, a program MdM 2018.

Należy pamiętać, że od 2017 roku wkład własny “formalnie” wynosi już 20% wartości nieruchomości. Są jednak na rynku oferty kredytów hipotecznych, z wymaganym minimalnym 10% wkładem własnym – 90% LTV. Przy tego rodzaju kredytach różnica w wysokości wkładu własnego jest rekompensowana poprzez dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego bądź zwiększoną marżę kredytu. Ze zwiększoną marżą musimy się liczyć do momentu spłaty kredytu do poziomu 20% wkładu własnego, Taki kredyt jest zwyczajnie droższy.


Oblicz dopłatę: [Kalkulator MDM 2018] dofinansowania oraz ceny maksymalnej mieszkania


Pamiętaj !

Dla większych i droższych mieszkań dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu MdM nie pokryje wymaganego wkładu własnego w bankach, które będą wymagać 20% zabezpieczenia. Wówczas, jeżeli nie mamy odpowiedniej “gotówki” należy ograniczyć się do banków, które wymagają 10% wkładu własnego, a resztę “ubezpieczyć”.

Wstęp – Czym jest program “Mieszkanie dla młodych”?

Program jest zdefiniowany w rządowej ustawie Aktualny tekst jednolity Ustawy MDM 2017 (wrzesień 2017). Ustawa została znowelizowana w czerwcu oraz lipcu 2017 roku.

Ustawa przewiduje wsparcie w postaci dofinansowania wkładu własnego i spłaty części kredytu dla osób i rodzin, które kupują mieszkanie lub dom jednorodzinny w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych.

Nie można z tych pieniędzy budować domu, remontować, wyposażać ani urządzać. Osoby, które budują dom jednorodzinny mogą jednak ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych.

Krok 1 – Sprawdzamy czy się “łapiemy” do programu MdM.

 • Wiek do 35 lat – singiel, małżeństwo, w przypadku małżeństw dotyczy młodszego małżonka. Warunek wieku nie dotyczy osób/rodzin z trójką dzieci. Związek nieformalny traktowany jest jak singiel.
 • nie jesteś i nie byłeś/aś właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego – nie dotyczy działki niezabudowanej.

Jeśli jesteś współwłaścicielem części budynku mieszkalnego, a udział we własności budynku jest równy powierzchni co najmniej jednego mieszkania w tym budynku, wówczas nie możesz skorzystać z programu MdM. Ułamkowa część współwłasności lokalu mieszkalnego nie jest z kolei przeszkodą.

Jeśli spełniamy powyższe warunki możemy stać się beneficjentem programu Mieszkanie dla Młodych.

Krok 2 – Znajdujemy mieszkanie – istotny limit metrażu i ceny.

Otóż nie każde mieszkanie może zostać nabyte w ramach programu. Dla rynku pierwotnego deweloperzy w swoich ofertach wyraźnie oznaczają czy mieszkanie spełnia warunki programu MdM czy nie. Dla rynku wtórnego musimy dokonać obliczeń – najprościej naszym kalkulatorem. Aby tak było, wartość kupowanego mieszkania nie może przekroczyć ceny ustalonej dla danej lokalizacji (Obliczysz naszym kalkulatorem MdM), a metraż odpowiednio:

 • całkowita powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekroczyć 75 m², a domu jednorodzinnego 100 m² – jeśli w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wychowujesz jedno lub dwoje dzieci albo nie masz dzieci.
 • powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć 85 m², a domu jednorodzinnego 110 m² – jeśli w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wychowujesz troje lub więcej dzieci.

 


Zobacz także: Powierzchnia użytkowa MDM


Maksymalną cenę nieruchomości możemy wyliczyć za pomocą naszego kalkulatora dopłat MdM <Kalkulator MDM>

Jak podało ministerstwo, średnia powierzchnia mieszkania nabywanego w programie MdM to 53,86 m², przy cenie 218,2 tys. zł. Średnia powierzchnia domu jednorodzinnego wyniosła 86,84 m², a jego cena to 291,4 tys. zł.


Zobacz także: Lista banków wraz z wymaganym wkładem własnym w 2017 roku.


Termin całkowitej zapłaty za mieszkanie musi wypadać w 2018 roku.

Istotny jest również akceptowalny przez dewelopera termin wpłaty ostatniej transzy za mieszkanie czyli właśnie przedmiotowej dopłaty MdM. Dla MdM 2018 powinien być to właśnie 2018 rok. To jednocześnie ostatni rok programu Mieszkanie dla Młodych. Nie będzie możliwości skorzystania z niego dla nieruchomości oddawanych do użytku w 2019 roku lub później.

Czy trzeba czekać z zamieszkaniem w nowym mieszkaniu aż do MdM 2018 roku?

Otóż nie, jest kilka możliwość, aby móc wprowadzić się do mieszkania wcześniej. Możemy takie mieszkanie na przykład początkowo wynajmować. Warto rozmawiać z deweloperem bądź sprzedawcą.

Krok 3 – Liczymy dopłatę MdM 2018 rok.

Dopłata do wkładu własnego jest tym samym naszym wkładem własnym – jeśli kwota pokryje wymagane przez bank 10% lub 20% to nie musimy mieć własnych pieniędzy na wkład własny.


Zobacz także: Banki z 10% wkładem własnym w 2017 i 2018 roku.


Wysokość dopłaty możemy najprościej wyliczyć za pomocą naszego Kalkulatora dopłat MdM. Jednak dla bardziej dociekliwych przedstawiamy metodykę obliczeń.

Jak liczymy dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych?

Dopłata = Pow. mieszkania* [m2]    x      wskaźnik[zł]**      x     10, 15, 20 lub 30%

*-maksymalnie 50m2 lub 65m2 przy posiadaniu 3 i więcej dzieci;

**- wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązujący w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie Wskaźniki.

 • 10% dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci
 • 15% dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko
 • 20% dla osób i małżeństw wychowujących dwoje dziecko
 • 30% dla osób i małżeństw wychowujących przynajmniej troje dzieci

Dodatkowo możemy liczyć na  5% na przedterminową spłatę części kapitału kredytu jeśli, w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się nam trzecie (lub kolejne) dziecko.


Przykład (dla wskaźników z IV kwartału 2017):

Mieszkanie 66m2 rynek pierwotny, małżeństwo z dwójką dzieci, Poznań

Dopłata : 50  x 5207.70 zł x 20%=52070 zł


Krok 4 – Podpisujemy umowę deweloperską.

Wygląd i formę takiej umowy szczegółowo reguluje ustawa jest to bardzo ważny dokument i szerzej opisaliśmy go w oddzielnym artykule:


Zobacz także: Jak powinna wyglądać dobra umowa deweloperska bez i z MdM


Krok 5 – Kredyt – wybieramy Bank kredytujący.

Ten punkt jest niestety obowiązkowy. Dopłaty w ramach programu MdM nie uzyskamy jeśli chcemy kupić mieszkanie w całości za gotówkę. Warunkiem jest aby 50% wartości nieruchomości została sfinansowana z kredytu.
Wybrany bank nie może być przypadkowy, bank musi być zgłoszony do udzielania kredytów z opcją rządowych dopłat MdM.


Zobacz także: Lista banków kredytujących w programie MdM


Odnośnie samego kredytu należy pamiętać, że okres kredytowania musi wynosić przynajmniej 15 lat. Dodatkowo w ciągu 5 lat od kupna mieszkania albo domu – nie możesz spłacić całego kredytu ani jego części – jeśli przekroczyłaby wysokość otrzymanego dofinansowania.

Zdolność kredytowa, to od niej zależy czy bank udzieli kredytu na daną kwotę.

Oprócz dodatkowych wymagań specyficznych dla programu “MDM” bank sprawdzi nas w taki sam sposób jak przy “normalnym” kredycie hipotecznym. Zostanie obliczona nasza zdolność kredytowa. Zdolność kredytową możemy “zbadać” w internecie w wielu różnych miejscach. Niestety proste kalkulatory, które obliczają ją tylko na podstawie kilku danych takich jak dochód, lub liczba osób w w rodzinie dalekie są od wyliczeń bankowych. Tutaj warto polecić najbardziej rozbudowany darmowy arkusz oceny zdolności kredytowej jaki można znaleźć w internecie – Rozbudowany kalkulator zdolności kredytowej.

W przypadku kiedy nie uzyskujemy odpowiedniej zdolności kredytowej możemy posiłkować się osobą trzecią, która swoimi dochodami podniesie naszą wiarygodność dla banku. Jednak właścicielami i beneficjentami dopłaty mogą zostać jedynie małżeństwa, single lub osoby samotnie wychowujące dzieci.

Krok 6a – Dokumenty – nabycie nieruchomości z rynku pierwotnego

W pierwszej kolejności należy określić czy mamy do czynienia z mieszkaniem z rynku pierwotnego czy może z rynku wtórnego. Według ustawy MDM rynek pierwotny oznacza nowo wybudowanego mieszkanie, które jest po raz pierwszy zasiedlane przez nabywcę.

Możliwość wcześniejszego najmu lokalu mieszkalnego, dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych – mieszkań wybudowanych w ramach budownictwa wielorodzinnego.

Ustawa MDM 2018 przewiduje jako specyficzny przypadek związany z rynkiem pierwotnym możliwość zakupu przez najemcę mieszkania wynajmowanego przed nabyciem od dewelopera (lub innego podmiotu). Najemca musi być pierwszym i jedynym najemcą lokalu mieszkalnego oddanego do użytkowania po 31 grudnia 2012 r., a umowa najmu musi zostać zawarta z deweloperem (późniejszym sprzedającym). Rozwiązanie umożliwia skorzystanie z programu przez osoby, które po dniu zakończenia programu “Rodzina na Swoim”, a przed dniem wejścia w życie ustawy o MdM, zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w mieszkaniu wynajmowanym od dewelopera. Rozwiązanie umożliwia również włączenie do programu osób, które zaspokajają potrzeby mieszkaniowe na rynku najmu, gromadząc przez jakiś czas środki wymagane dla uzyskania zdolności kredytowej.

Przed wizytą w banku należy przygotować oryginały dokumentów, lub notarialnie potwierdzone kopie.

 • wniosek o udzielenie kredytu;  (Przykładowy wniosek MdM 2018)
 • dokumenty tożsamości;
 • dokumenty stwierdzające źródło i wysokość dochodów;
 • dokumenty potwierdzające rozdzielność majątkową małżeńską, jeżeli taka istnieje– umowa w
  formie aktu notarialnego bądź prawomocne orzeczenie sądowe;
 •  dokument potwierdzający posiadanie dzieci (akt urodzenia, dokument potwierdzający nadanie nr PESEL dla dziecka) – jeśli dzieci posiadamy;
 •  umowa deweloperska lub inna równoważna;
 • pisemne oświadczenie , że do dnia nabycia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie posiadaliśmy innych nieruchomości (zabudowanych/nie dotyczy przy trójce dzieci);
 • pisemne oświadczenie, że lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny będzie służył zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych;
 • pisemne zobowiązanie, do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego, zrzeczenia się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej i opróżnienia tego lokalu-jeśli dotyczy;

Krok 6b – Dokumenty – nabycie nieruchomości z rynku wtórnego

Przed wizytą w banku należy przygotować oryginały dokumentów, lub notarialnie potwierdzone kopie.

 • wniosek o udzielenie kredytu;  (Przykładowy wniosek MdM 2018)
 • dokumenty tożsamości;
 • dokumenty stwierdzające źródło i wysokość dochodów;
 • dokumenty potwierdzające rozdzielność majątkową małżeńską, jeżeli taka istnieje– umowa w
  formie aktu notarialnego bądź prawomocne orzeczenie sądowe;
 • dokument potwierdzający posiadanie dzieci (akt urodzenia, dokument potwierdzający nadanie nr PESEL dla dziecka) – jeśli dzieci posiadamy;
 • podstawa nabycia praw do nieruchomości (np. akt notarialny, umowa nabycia, orzeczenie sądu, przydział);
 • zaświadczenie ze spółdzielni o braku zaległości w opłatach. Dodatkowo wymagana jest informacja, komu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do domu/lokalu w przypadku zakupu od spółdzielni;
 •  (dotyczy domów jednorodzinnych) aktualny (maks. 3 miesicie) wypis i wyrys z rejestru gruntów oraz decyzja o warunkach zabudowy lub zaświadczenie z  urzędu o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego);
 • aktualna (z ostatnich 6 miesięcy) wycena wartości nieruchomości wykonana przez rzeczoznawcę, czasem bank jednak woli posłać swojego (należy doprecyzować z bankiem), w przypadku zakupu nieruchomości z gminy nie jest wymagana wycena, jeśli informacje zawarte w ogłoszeniu są wystarczające;
 • aktualny (maks. 3 miesiące) odpis z księgi wieczystej nieruchomości lub jeśli brak jest księgi wieczystej dla nieruchomości–aktualny odpis ze zbioru dokumentów danej nieruchomości, dla ksiąg istniejących w zbiorach wykazu internetowego bank może zadowolić się wydrukiem z systemu – doprecyzować w banku;
 • w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu–oświadczenie ze spółdzielni o braku przeciwwskazań do założenia księgi wieczystej;

  Oświadczenia:

 • pisemne oświadczenie , że do dnia nabycia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie posiadaliśmy innych nieruchomości zabudowanych. (nie dotyczy przy trójce dzieci);
 • pisemne oświadczenie, że lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny będzie służył zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych;
 • pisemne zobowiązanie, do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego, zrzeczenia się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej i opróżnienia tego lokalu- jeśli dotyczy;

Krok 7 – Składamy wniosek MdM 2018 w jednym lub kilku bankach.

Mimo, że formalnie program MdM rusza ponownie 2 stycznia 2018 roku część banków dopuszcza przyjmowanie dokumentów przed tym terminem.

Tak bywało w latach ubiegłych i jest spora szansa, że będzie tak i teraz. W takim wypadku po uruchomieniu programu zainteresowani uzupełniają dokumentację  o wniosek o dopłatę w ramach funduszu dopłat Mieszkanie dla Młodych.

Kolejny krok, to wybór banku kredytującego. Do podstawowego porównania ofert można skorzystać z aktualnego rankingu kredytów np: aktualny ranking kredytów hipotecznych. Jednak są jeszcze inne istotne parametry, których już nie jesteśmy w stanie w prosty sposób przewidzieć. Jak wiadomo banki stosują różne algorytmy obliczania zdolności kredytowej. Różnica między skrajnymi ofertami może sięgać nawet 150 tyś. zł. W takiej sytuacji jeżeli potrzebujemy “starać się” o maksymalną kwotę musimy liczyć się z tym, że nie musi to oznaczać najtańszej oferty według rankingu. Inną równie ważną sprawą jest samo podejście do klienta. W jednym banku pojawienie się klienta zainteresowanego kredytem hipotecznym skutkuje indywidualnym traktowaniem, a w kolejnym trzeba czekać w kolejce do okienka. Oczywiście takie niedogodności nie powinny być decydujące przy wyborze na najbliższe 20-30 lat życia jednak często w parze idzie zaangażowanie doradcy bankowego. W przypadku ostatniego naboru MdM 2018  kiedy to spodziewane jest ogromne zainteresowanie i będzie liczył się czas, zaangażowanie doradcy w dopełnieniu wszystkich formalności może być decydujące o uzyskaniu dofinansowania. Jednak konkretnych informacji mogą nam udzielić jedynie regionalni doradcy kredytowi.

Kilka wniosków w różnych bankach.

Normalną procedurą aby zwiększyć swoje szanse w programie MdM jest złożenie kilku wniosków w różnych bankach jednocześnie. Nie jest to żadne “kombinowanie” gdyż Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opisuje taką praktykę jako dozwoloną. Mamy na to 60 dni od daty złożenia pierwszego wniosku. Należy przy tym przestrzegać pewnej reguły. Wszystkie wnioski muszą być zarejestrowane o identycznych parametrach nieruchomości, tj. na tą samą nieruchomość, metraż, dane. Inne mogą być dane dot. samego kredytu, jego okresu, oraz data wypłaty środków. Warto posiłkować się potwierdzeniem danych uzyskanych z pierwszego wniosku aby się nie pomylić. Również w przypadku odmowy wypłaty kredytu z pierwszego z banków możemy składać w kolejnych.

Wszystkie banki udzielające kredytów z dopłatą MdM 2018 korzystają z tego samego systemu “BGK Zlecenia”. Z jego pomocą rejestrują nasz wniosek.

W przypadku banku BZWBK, jeśli chcemy u nich złożyć wniosek to radzimy by był on złożony jako ostami, gdyż wcześniej zadrżało się, że ich system blokował możliwość składania innych wniosków w systemie BGK Zlecenia. Dlatego jeżeli ktoś chce składać kilka wniosków o kredyt z dopłatą, w tym jeden w BZWBK, to w tym banku wniosek powinien być składany jako ostatni, aby uniknąć ww. problemów. Oczywiście liczymy, że bank rozwiąże ten problem i przy następnym naborze nie będzie to problemem. 

Dobrą praktyką jest każdorazowo żądać potwierdzenia zarejestrowania wniosku w systemie BGK Zlecenia (dotyczy pierwszego banku, kolejne bazują na tym samym wniosku). Poprawnie złożony wniosek powinien mieć pozytywny wynik weryfikacji i posiadać w statusie “zarejestrowany” z nadanym numerem NWR – rok, numer wniosku. Jedynie taki wniosek pozwala nam spać spokojnie.

Krok 8 – Wypłata dofinansowania.

Wypłata środków z tytułu udzielonego dofinansowania MdM 2018 następuje w dniu który określimy we wniosku.

Może się to odbyć w trzech formach:

 1. jako przelew na rachunek osoby, która sprzedaje mieszkanie (rynek wtórny, pośrednik);
 2. jako przelew ostatniej części zapłaty nabywcy, na mieszkaniowy rachunek powierniczy wskazany w umowie deweloperskiej;
 3. jw.  na rachunek osoby, która sprzedaje mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
 4. jako przelew ostatniej części zapłaty nabywcy wynikających z umowy o budowę lokalu (wkład budowlany). Przelew trafia wówczas na rachunek spółdzielni mieszkaniowej, na który przekazane zostały środki z tytułu udzielonego kredytu.

Jak pisaliśmy wcześniej termin zapłaty ostatniej transzy czyli właśnie dopłaty powinien przypadać w 2018 roku.

Krok 8a – Dodatkowe 5% wsparcia w przypadku urodzenia się kolejnego dziecka.

Dodatkowe, jednorazowe bezzwrotne wsparcie w wysokości 5% liczone jest od wartości odtworzeniowej mieszkania kupionego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Pieniądze, przekazywane są do banku w formie spłaty części kredytu mieszkaniowego. Beneficjentami stają się rodzice, którym w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia bądź przeniesienia własności nabytego mieszkania, urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (lub kolejne) dziecko. Z tego rodzaju wsparcia korzystamy tylko raz, nawet jeśli urodzi się bądź zostanie przysposobione więcej dzieci w określonym okresie.Wniosek o dodatkowe wsparcie składamy w banku kredytującym zakupione mieszkanie w ramach programu MdM. Należy to zrobić w okresie 6 miesięcy od dnia urodzenia się/przysposobienia dziecka. Do wniosku załączamy akt urodzenia bądź inne dokumenty potwierdzające zaistnienie zdarzenia. Bank kredytujący, po otrzymaniu środków z Banku BGK dokonuje re kalkulacji kredytu uwzględniając obniżoną kwotę kapitału.


A może warto poczekać na program Mieszkanie+ Plus?

W programie Mieszkanie Plus premiowane będzie nie posiadanie własności mieszkania także w przeszłości. [Informator] Mieszkanie Plus – Serwis informacyjny programu

 


mdm 2018

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi:

Kiedy można sprzedać mieszkanie kupione w programie MdM?

Mieszkanie lub dom kupione z pomocą programu Mieszkanie dla młodych można najwcześniej sprzedać po 5 latach od momentu kupna. W tym czasie nie można go również wynająć ani użyczyć. Podobnie nie można zmienić jego sposobu użytkowania na np.” lokal usługowy” . Jeśli wyjdzie na jaw któraś z ww. czynności, trzeba będzie zwrócić część dofinansowania w odpowiedniej proporcji.

Czy można kupić kolejne mieszkanie po wcześniejszym skorzystaniu z programu MdM?

Nie możesz kupić lub uzyskać prawa własności do innego mieszkania albo domu w okresie 5 lat od dnia kupna mieszkania albo domu w programie MdM 2018. Nieruchomość otrzymana w spadku nie jest objęta tym zakazem.

Czy można kupić kolejne mieszkanie po wcześniejszym skorzystaniu programu MdM?

Czy para żyjąca w związku nieformalnym może wziąć udział w programie MdM 2018?

Nie, w świetle ustawy beneficjentem programu jest małżeństwo, osoba niepozostająca w związku małżeńskim lub osoba samotnie wychowująca dziecko. W przypadku osób żyjących w związku nieformalnym z wnioskiem o kredyt, składanym wraz z wnioskiem o dofinansowanie wkładu własnego, może wystąpić tylko jedna z nich.

Czy można zarejestrować działalność gospodarczą w mieszkaniu kupionym w ramach programu MdM?

Przepisy ustawy MDM określają przypadki, których zaistnienie stanowią przesłanki zwrotu części udzielonego finansowego wsparcia. Jednym z takich przypadków jest dokonanie przez nabywcę w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Beneficjent zatem nie może bez konsekwencji zmienić charakteru nabytego lokalu na inny niż mieszkalny.

Nie może więc między innymi przekształcić lokalu mieszkalnego w użytkowy, czy też wyodrębnić w części swojego mieszkania lokalu użytkowego. Ustawa nie wyklucza możliwości zarejestrowania działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym, w związku z zakupem którego zostało udzielone dofinansowanie. Nie wyklucza także możliwości ewentualnego prowadzenia obsługi techniczno-biurowej tej działalności i wykonywania określonych czynności o charakterze biurowym w jednym z pomieszczeń takiego lokalu mieszkalnego. W takich przypadkach konieczne jest jednak zachowanie określonego w ustawie celu wykorzystania nabytego mieszkania, to jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych beneficjenta, a fakt zarejestrowania działalności gospodarczej nie może wiązać się z koniecznością dokonania zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego.

W powyższym przypadku istotna jest funkcja mieszkalna lokalu

W świetle przepisów ustawy o MdM nie jest dopuszczalne wykonywanie działalności gospodarczej w mieszkaniu nabytym z pomocą programu MdM (nawet w części). W przypadku realizowania działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym lub w jednym z pomieszczeń należących do tego lokalu, w wyniku której lokal lub pomieszczenie utraci funkcje mieszkaniowe, konieczny będzie zwrot części otrzymanego dofinansowania.

źródło: Opracowanie własne na podstawie informacji Ministerstwa Infrastruktury i Administracji, ustawy MDM

31 powiedziało “[Poradnik] Kupujemy mieszkanie z dofinansowaniem wkładu własnego MdM 2018

 1. Johny

  Witam serdecznie,
  złożyłem wniosek o MDM jako singel. Otrzymam dofinansowanie. Jednakże żyję w związku nieformalnym i wkrótce spodziewamy się dziecka. Moje pytanie brzmi czy moja luba wraz z potomkiem bez przeszkód będzie mogła mieszkać ze mną w kupowanym mieszkaniu? Będę mógł ich tam zameldować bez zwrotu dopłaty?
  Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie jest przecząca to co w przypadku wzięcia ślubu?
  Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam,

 2. Narodowyprogram.pl

  Witam, opisana przez Panią sytuacja może być wskazaniem o cofnięcie dofinansowania, proponuję skontaktować się z bankiem BGK w celu pisemnej interpretacji.

 3. flowo

  Witam. Czy jeśli jestem współwłaścicielem lokalu ok. 60 m2 jako wspólnik spółki cywilnej (mam udział 1/6 lokalu), a lokal nie jest wykorzystywany na cele mieszkalne leczy wyłącznie biurowe, to czy nie stanowi to przeszkody w skorzystaniu z mdm>

  1. Narodowyprogram.pl

   Witam, opisana przez Pana sytuacja nie jest przeszkodą w uzyskaniu
   finansowego wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych

   Zgodnie z ustawą MDM przeciwwskazaniem było by posiadaniewłasność lokalu mieszkalnego

   Art. 4. 1. Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone, jeżeli nabywca:
   1) złożył wniosek o dofinansowanie wkładu własnego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym ukończył 35 lat;
   2) do dnia nabycia mieszkania nie był:
   a) właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
   b)
   osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
   którego przedmiotem jest lokal mieszakalny lub dom jednorodzinny,
   c)
   właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w
   przypadku zniesienia współwłasności obej-mowałby co najmniej jeden lokal
   mieszkalny.

 4. anetam

  Dzień dobry, razem z partnerem wychowujemy jedno dziecko. Chcielibyśmy skorzystać z MdM w Krakowie. Kiedy powinniśmy złożyć wniosek w banku aby skorzystać z dofinansowania? Należy czekać na otwarcie kolejnej puli środków?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  AM

  1. narodowyprogram.pl

   Witam, nie trzeba czekać, wręcz jest to nie wskazane. Teraz jest odpowiedni moment, żeby odwiedzać banki i kompletować dokumenty.

 5. Tomasz

  Witam, z żoną mamy trójkę dzieci, chcę skorzystać z dopłaty mdm aby polepszyć warunki mieszkalne. W 2018 deweloper oddaje budynek, wniosek złożę w grudniu. Moje pytanie brzmi, czy obecne mieszkanie muszę sprzedać do grudnia 2017 czy do aktu notarialnego od dewelopera który nastąpi we wrześniu. Dziękuje za odpowiedź

  1. Marcin

   Witam. W którym miejscu jest napisane że trzeba sprzedawać mieszkanie którego wcześniej jest się właścicielem?? Pytam o sytuację kiedy kupiłem mieszkanie będą singlem biorąc zwykły kredyt hipoteczny (miałem juz dom odziedziczony po babci). Od tego czasu mamy z żoną troje dzieci. Czy dostając dofinansowanie MDM w 2018 będziemy zmuszeni do sprzedaży obecnego mieszkania (i domu odziedziczonego po babci) ??.Pozdrawiam.

 6. Kulig

  Witam,
  nabyłem mieszkanie w MdM w ub.roku,potrzebuję zakupić mieszkanie na działalność gospodarczą poza Mdm.Czy zakaz zakupu 5 letni również obowiązuje w tym przypadku?

  1. Kondi

   Witam, w teorii takie działanie nie spowoduje obowiązku zwrotu dofinansowania. Warto było by jednak się zabezpieczyć przekształcając kupowane mieszkanie w lokal użytkowy.

 7. Mariusz

  Witam
  mam już zarezerwowane mieszkanie u dewelopera
  Zapłata za nieruchomość – koniec lutego 2018
  Czy składając wniosek po 1 stycznia 2018r jest szansa że dostanę to dofinansowanie do końca lutego?
  Pozdrawiam

  1. Jacek-Narodowyprogram.pl

   Witam, jako, że zbliżamy się do końca programu Mieszkanie dla Młodych, ostanie uruchomienie puli będzie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Ciężko przewidzieć w jakim czasie skończą się środki. Możliwe, że padnie nowy rekord i będzie to …. tydzień. Warto odwiedzić bank wcześniej w okolicach grudnia 2017 roku i przeprowadzić wstępne formalności. Jest duża szansa, że takie osoby zdążą uzyskać dopłatę, jednak nie da się wykluczyć że dla pewnej grupy rodzin może zabraknąć pieniędzy. Jeśli chodzi o sam termin to jest on wytaczający.

  2. Mariusz

   Ok, dziękuję za odpowiedź
   A czy liczy się kolejność przyjęcia wniosku czy jakieś inne kryteria?

 8. Michał Michalski

  Dzień dobry,

  czy znajdując mieszkanie droższe (na rynku wtórnym,bądź pierwotnym) niż obejmuje to program, mogę z własnych środków dopłacić różnicę w cenie, tak aby program wciąż obejmował to droższe mieszkanie?

  1. Marek_narodowyprogram.pl

   Witam, formalnie takiej możliwości nie ma. Jednak warto rozmawiać z deweloperem. Istnieje kilka możliwości “obejścia” limitów czego zdecydowanie odradzamy. Znane są przypadki przenoszenia części wartości mieszkania na np. miejsce postojowe. Wówczas taką transakcję (zakup tylko miejsca postojowego) przeprowadza się oddzielnym kredytem, już bez MDM. Tak więc ostateczne możliwości zależą od chęci dewelopera.

 9. Ilona

  Witam,

  Czy aby skorzystać jeszcze z dopłaty MDM,(rynek pierwotny) należy szukać mieszkań z odbiorem tylko na 2018 rok? Wtedy w styczniu wnioskujemy równocześnie o kredyt i dopłatę?

  Jeśli byśmy chcieli kupić mieszkanie już wybudowane lub odbiór w 2017, to jest to niemożliwe z dopłatą? Bo byśmy musieli teraz zapłacić za mieszkanie czyli wziąć kredyt,a dofinansowanie w 2018..?

  1. Kondi

   Witam, odbiór mieszkania oraz przeniesienie własności może nastąpić wcześniej, pod warunkiem, że deweloper wyrazi zgodę. W praktyce deweloperzy jednak oczekują dokonania wszystkich formalności związanych z umową MDM. Umowę kredytu pod MDM może Pani przygotować wcześniej w banku jednak zarezerwowanie środków w systemie BGK Zlecenia odbędzie się dopiero po 1 stycznia 2018 roku. Istnieją alternatywne metody na wcześniejsze wprowadzenie się do mieszkania. Jednak wszystko zależy od dewelopera.

  1. Kondi

   co do oficjalnej sytuacji ww. pomieszczeń temat był poruszany i pozwolę sobie przytoczyć odpowiedź ministerstwa:

   Jeśli razem z lokalem mieszkalnym jest sprzedawane inne pomieszczenie
   takie jak: miejsce postojowe, ogródek, loggia, to kwestia wliczenia ceny
   nabywanego wraz z lokalem mieszkalnym dodatkowego pomieszczenia zależy
   od statusu tego pomieszczenia określonego w umowie. Jeżeli to
   pomieszczenie jest pomieszczeniem przynależnym, stanowi ono formalnie
   część mieszkania i w całości wlicza się do ceny mieszkania podlegającej
   weryfikacji.

   Jeśli pomieszczenie jest sprzedawane jako część nieruchomości
   wspólnej oddanej do wyłącznego korzystania jednemu z właścicielowi
   (umowa quoad usum), to opłata za takie prawo powinna być wyłączona z
   ceny zakupu lokalu mieszkalnego i nie może być objęta kredytem
   mieszkaniowym udzielanym w ramach MdM. Prawo do wyłącznego korzystania
   z części nieruchomości wspólnej w sytuacji, kiedy podlega odrębnej
   wycenie jest traktowane jako przedmiot odrębnej czynności obrotu. Należy
   przy tym podkreślić, że prawo takie może być uchylone przez wspólnotę
   mieszkaniową na podstawie odrębnych przepisów lub też może nastąpić
   rezygnacja z tego prawa, np. przy obrocie prawem własności lokalu
   mieszkalnego.

   Natomiast jeśli pomieszczenie dodatkowe przekazywane jako część
   nieruchomości wspólnej oddanej do wyłącznego korzystania jednemu z
   właścicielowi (umowa quoad usum) nie zostało wycenione, a jedynie
   wymienione w umowie jako element transakcji kupna-sprzedaży, wówczas
   ceną zakupu lokalu mieszkalnego jest cena wskazana w umowie z
   deweloperem.

   Częścią składową ceny zakupu lokalu mieszkalnego jest również cena
   udziału w części nieruchomości wspólnej. Przykładowo gdy droga dojazdowa
   jest położona na gruncie stanowiącym część nieruchomości wspólnej, taki
   zakup może zostać sfinansowany kredytem w ramach programu, a jeśli
   stanowi część odrębnej nieruchomości, musi zostać sfinansowany ze
   środków własnych nabywcy.

 10. marek12

  Witam, a jak jest z prowizją banku, trzeba ją płacić oddzielnie czy można ją skredytować?

  1. narodowyprogram.pl

   Według informacji Ministerstwa:

   Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z nabyciem mieszkania i zaciągnięciem na ten cel kredytu w instytucji kredytującej. Ustawa określa jakie warunki powinien spełniać kredyt mieszkaniowy w związku z udzieleniem którego może zostać przyznane dofinansowanie wkładu własnego ze środków Funduszu Dopłat. W zakresie odnoszącym się do wartości kredytu oraz celu kredytowania są to:

   warunek udzielenia kredytu wyłącznie na zakup mieszkania,
   warunek określający minimalną wartość udzielonego kredytu na poziomie co najmniej 50 proc. ceny zakupu mieszkania.

   Wskazanie na zakup mieszkania jako jedynego celu udzielenia kredytu, nie wyklucza możliwości objęcia kwotą udzielonego kredytu prowizji związanej z jego udzieleniem, jako wymaganego kosztu ponoszonego na rzecz instytucji kredytującej przez nabywcę w związku z zaciągnięciem zobowiązania kredytowego. Traktowanie takiego wydatku jako autonomicznego w stosunku do zakupu mieszkania, niezależnego celu kredytowania, byłoby nieuzasadnione. Wprowadzenie ograniczenia w postaci przeznaczenia kredytu wyłącznie na zakup mieszkania miało na celu wyłącznie wykluczenie przypadków finansowania ze środków kredytu innych niż mieszkanie, dodatkowych celów inwestycyjnych o charakterze rzeczowym.

  2. admin

   Przedstawiamy stanowisko MIB:

   Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w
   związku z nabyciem mieszkania i zaciągnięciem na ten cel kredytu w
   instytucji kredytującej. Ustawa określa jakie warunki powinien spełniać
   kredyt mieszkaniowy w związku z udzieleniem którego może zostać
   przyznane dofinansowanie wkładu własnego ze środków Funduszu Dopłat. W
   zakresie odnoszącym się do wartości kredytu oraz celu kredytowania są
   to:
   -warunek udzielenia kredytu wyłącznie na zakup mieszkania,
   -warunek określający minimalną wartość udzielonego kredytu na poziomie co najmniej 50 proc. ceny zakupu mieszkania.

   Wskazanie na zakup mieszkania jako jedynego celu udzielenia kredytu,
   nie wyklucza możliwości objęcia kwotą udzielonego kredytu prowizji
   związanej z jego udzieleniem, jako wymaganego kosztu ponoszonego na
   rzecz instytucji kredytującej przez nabywcę w związku z zaciągnięciem
   zobowiązania kredytowego. Traktowanie takiego wydatku jako
   autonomicznego w stosunku do zakupu mieszkania, niezależnego celu
   kredytowania, byłoby nieuzasadnione. Wprowadzenie ograniczenia w postaci
   przeznaczenia kredytu wyłącznie na zakup mieszkania miało na celu
   wyłącznie wykluczenie przypadków finansowania ze środków kredytu innych
   niż mieszkanie, dodatkowych celów inwestycyjnych o charakterze
   rzeczowym.

 11. agnes

  Witam, co w przypadku kiedy chcemy kupić mieszkanie w budynku dwurodzinnym. Czy obowiązuje limit powierzchni określony dla lokalu mieszkalnego czy dla domu jednorodzinnego?

  1. gość

   Takie wyjaśnienie dostajemy na stronach MIB :
   Lokal mieszkalny w budynku dwurodzinnym może być objęty limitem
   powierzchni użytkowej określonym dla lokalu mieszkalnego (75 m²) albo
   dla domu jednorodzinnego (100 m²) oraz odpowiednio: 85 m², 110 m² – dla
   rodzin wychowujących przynajmniej 3 dzieci. Specjalnie na potrzeby MdM
   określone zostały definicje lokalu mieszkalnego oraz domu
   jednorodzinnego (art. 2 pkt 3 i 4 ustawy o MdM). Obu definicjom ustawa
   nadaje znaczenie autonomiczne. Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy lokal
   mieszkalny oznacza samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu art. 2 ust.
   2 zdanie pierwsze ustawy o własności lokali znajdujący się w budynku, w
   skład którego wchodzą co najmniej dwa takie lokale. Zgodnie z art. 2
   pkt 4 ustawy przez dom jednorodzinny należy rozumieć “budynek mieszkalny
   jednorodzinny w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo budowlane, w którym
   znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”. Budynek mieszkalny
   jednorodzinny jest zdefiniowany w Prawie budowlanym jako budynek
   wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub
   grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący
   konstrukcyjnie samodzielną całość. Przyjęta w ustawie o MdM definicja
   domu jednorodzinnego różni się od definicji budynku mieszkalnego
   jednorodzinnego w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane, wyłączając z
   zakresu pojęcia “dom jednorodzinny” te budynki mieszkalne jednorodzinne,
   w których znajdują się dwa lokale (lokale mieszkalne lub lokal
   mieszkalny oraz lokal użytkowy). Nie wyłącza natomiast pozostałych
   elementów definicji. Celem tego zastrzeżenia ustawowego było
   niedopuszczenie do finansowania ze środków publicznych transakcji zakupu
   przez jednego nabywcę budynku, w których znajdowałyby się dwa lokale
   mieszkalne lub lokal mieszkalny i usługowy. W przypadku wątpliwości, czy
   dany budynek jest budynkiem dwulokalowym czy dwoma budynkami
   jednorodzinnymi, rozstrzygające może mieć znaczenie spełnienie warunku o
   konstrukcyjnie samodzielnej całości. Pomocne może być w tym względzie
   Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów
   Budowlanych (PKOB). W rozdziale I pkt 2 rozporządzenia precyzuje się, że
   “w przypadku budynków połączonych między sobą (na przykład domy
   bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli
   jest oddzielony od innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu
   po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między
   sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są
   wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane.

 12. Karolina

  Witam, chcemy skorzystać z programu MdM na 2018 rok. Jestem młodsza od męża i mamy dwójkę dzieci, ale w tym roku kończę 35 lat. Czy mogę skorzystać z dofinansowania?

  1. Kondi

   Witam, zasada jest taka: Jeżeli w danym roku kończy Pani 35 lat – można złożyć wniosek jedynie do 31 grudnia tego roku.

 13. Marta$Paweł

  Dzięki za poradnik Wniosek dziś zatwierdzony. Chociaż jeszcze jeden chyba gdzieś złożymy, tylko gdzie?

 14. Beata_Bydgoszcz

  Witam, posiadam udziały współwłasności w domu jednorodzinnym (poddasze) czy to jest traktowane jako posiadanie nieruchomości i wyklucza mnie z programu MdM?

  1. Konrad Kwiatek

   Witam, posiadam udziały współwłasności w domu jednorodzinnym (poddasze) czy to jest traktowane jako posiadanie nieruchomości i wyklucza mnie z programu MdM?

   Witam, według informacji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa współwłasność lokalu mieszkalnego nie wyklucza możliwości ubiegania się o finansowe wsparcie w programie MdM. Kluczowe jest czy udział we własności budynku jest równy powierzchni co najmniej jednego mieszkania w tym budynku. Jeśli tak to NIE możemy skorzystać z MdM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.