Za nami kolejny wyścig po dopłaty MdM. Lista oczekujących?

Od | 27 lutego, 2018

Za nami wyścig po dopłaty Mieszkanie dla Młodych – MdM lista oczekujących.

Bank BGK ogłosił koniec przyjmowania wniosków w ramach I puli z datą wypłaty na rok 2018 – Status MdM 2018

Szaleńczy wyścig po dopłaty przerósł wszystkie oczekiwania. Wyczerpany limit MdM 2018 wprowadzi stagnację na rynku nieruchomości na najbliższe pół roku. Rynek wtórny nawet nie ma co liczyć na dopłaty MdM, gdyż nierealne jest odwlec płatności o prawie 6 – 7 miesięcy.

Nie dla każdego wystarczy pieniędzy. Poniżej prezentujemy kilka możliwych scenariuszy do wyboru.

Lista oczekujących

Podobnie jak w poprzednich latach zostanie utworzona lista osób oczekujących. Nadmiarowa część wniosków będzie oczekiwała na uwolnienie puli. Stanie się to wówczas jeśli ktoś postanowi rezygnować lub otrzyma decyzję negatywną. Jednak w tym drugim przypadku i tak w ciągu 60 dni od dnia rejestracji pierwszego wniosku beneficjent może zmienić bank. Oznacza to , że formalnie oczekiwanie na liście oczekujących będzie trwało maksymalnie do 06.06. 2017 rok. Statystycznie 8% wniosków jest odrzucanych, jednak nie daje to żadnej gwarancji wypłaty dofinansowania.

mdm lista oczekujących

pixabay.com

MdM edycja 2018′

Ponowne uruchomienie środków przeznaczonych na dofinansowania odbędzie się 1 stycznia 2018 roku. Będzie to ostania możliwość na skorzystanie z programu MdM i prawdopodobnie padnie kolejny rekord “krótkiego czasu” wyczerpania się środków. Warto już wcześniej dokonać formalności w banku. Da nam to dodatkowy czas w momencie startu styczniowego wyścigu.

“Zwykły” kredyt hipoteczny.

Ostania opcja, która dotyczy przede wszystkim osób które są w stanie “wyłożyć” minimum 10% wkładu własnego. Lista banków uznających 10% wkład własny w 2017 r.

W tym przypadku warto negocjować i z deweloperem i z bankiem. Deweloper może nam dać ekstra rabat, tak samo bank może nam coś zejść z marży. Raczej nie utargujemy sumy jak wysokość dofinansowania MdM , ale będziemy mogli się cieszyć mieszkaniem już teraz i bez stresu.

A może warto poczekać na Mieszkanie Plus?

Przyszłość programu Mieszkanie dla Młodych jest już przesądzona. W 2018 program się kończy, a w zamian rząd oferuje Mieszkanie Plus wraz z całym Narodowym Programem Mieszkaniowym. Tym samym kończy się pomoc finansowa przy zakupie własnego mieszkania. Od tej pory wspierane będzie oszczędzanie pieniędzy oraz wynajem.  To całkowicie nowy model mieszkalnictwa. Po więcej szczegółów zapraszamy do tematu:

Mieszkanie Plus – Informacje i fakty

Jednak istotny może być czynnik poboczny – reakcja rynku nieruchomości po odjęciu “kroplówki” jaką był niewątpliwie program Mieszkanie dla Młodych. Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że nieruchomości potanieją. O kredyt jest już coraz ciężej z racji Rekomendacji S i limitu wysokości wkładu własnego. Prognoza podwyżki stóp procentowych też wpłynie negatywnie na “zdolność kredytową” klientów. Spodziewamy się również wielu ułatwień w związku z nowym kodeksem budowlanym. Popyt spadnie, więc .. no właśnie, nic nie wiadomo gdyż jak do tej pory mieszkania tylko drożeją.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.