Mieszkanie Plus na Lubelszczyźnie w Zamościu i Świdniku – Poznaliśmy wyniki ankiet

| Sierpień 12, 2019

W dwóch lokalizacjach woj. Lubelskiego przygotowywane są inwestycje z programu Mieszkanie Plus. Start prac budowlanych planowany jest jeszcze na ten rok. By dobrze opracować plan działania potencjalni najemcy zostali poproszeni o wypełnienie ankiet dotyczących preferencji mieszkaniowych jak również szczegółów związanych z samym najmem. Na obecną chwilę ankiety wypełniło ponad tysiąc zainteresowanych. Prezentujemy podsumowanie dotychczasowo zebranych wniosków.

  • Ponad tysiąc wypełnionych ankiet w Zamościu i Świdniku.
  • Mieszkaniami zainteresowani są głównie ludzie młodzi do 40 roku życia. Większość ankietowanych nie posiada obecnie mieszkania na własność – mieszka u rodziców lub wynajmuje lokal. 
  • Zdecydowana większość zgłasza chęć najmu z możliwością późniejszego wykupu mieszkania.

Na stronach internetowych dwóch miast Lubelszczyzny dostępne są już ankiety skierowane do ewentualnych najemców mieszkań. Formularze dostępne są na stronach www.zamosc.pl (Zamość) oraz www.swidnik.pl (Świdnik). Celem tworzenia i analizy takich ankiet jest sprawdzenie kto i jakie mieszkania ma zamiar wynajmować oraz jakich warunków najmu oczekuje. Działania takie pozwalają określić cele w obecnych inwestycjach oraz inwestycjach przyszłych. Bada się preferowany metraż mieszkań, ilość pokoi, zapotrzebowanie na miejsca parkingowe, piwnice czy dodatkową infrastrukturę. Organizatorzy pytają również o preferowany typ umowy. Do wyboru są dwie opcje: umowy samego wynajmu czy też wynaju długoterminowego z możliwością dojścia do własności – ta druga opcja cieszy się dużym zainteresowaniem w innych miastach. Analiza dotychczasowych zgłoszeń, a jest ich w obu miastach łącznie ponad tysiąc, pozwala wysnuwać pierwsze wnioski.

Świdnik

Wyniki z ponad 640 ankiet wskazują, że aż połowa chętnych preferuje mieszkanie trzy pokojowe. Lokal z dwoma pokojami interesuje najbardziej 30 proc. ankietowanych. Większość bo aż 96% respondentów zaznacza chęć dojścia do własności. Trochę ponad połowa bo 62 procent stwierdza, że najchętniej zajęłoby mieszkanie wykończone pod klucz. Ankietowani to najczęściej (40 proc. ) osoby aktualnie wynajmujące mieszkanie komercyjne. Nieznacznie mniej bo 39% deklaruje, że obecnie mieszka u swoich rodziców. Program Mieszkanie+ wydaje im się interesujący ponieważ w 63% przypadków nie posiadają oni obecnie własnego mieszkania a ponadto 56 proc. nie stać również na kredyt mieszkaniowy. 30 proc. pytanych zakłada, że Mieszkanie+ może poprawić ich sytuację życiową poprzez poprawę warunków mieszkaniowych. Większość bo aż 65 procent zgłaszających się osób to obecni mieszkańcy gminy Świdnik.

Zobacz także: Mieszkanie Plus w Świdniku – Informacje

Zamość 

zamość rynekWiększość osób (47 proc. ) z przeszło 400 pytanych wybiera mieszkanie 3-pokojowe. Jeden pokój mniej woli mieć 30% pytanych. 93 proc. osób zgłasza chęć dojścia do własności mieszkania a 67 procent chce dostać w pełni wykończone lokum. 40 proc. respondentów obecnie wynajmuje mieszkanie i taki sam odsetek aktualnie zamieszkuje u rodziców. Ponad połowa z nich odpowiada, że Mieszkanie+ to dla nich najkorzystniejsza opcja ponieważ nie są w stanie kupić własnego mieszkania lub zaciągnąć kredytu na nie. 77 procent badanych obecnie mieszka w Zamościu. Większość odpowiadających w obu gminach to ludzie z przedziału wiekowego od 21 do 40 lat. 

Mieszkanie Plus w woj. Lubelskim

W Zamościu szykowana jest inwestycja na niespełna hektarowej powierzchni gdzie stanąć ma sześć trzypiętrowych budynków, które pomieszczą 96 mieszkań. W Świdniku z kolei mają powstać dwa, trzypiętrowe bloki. 1,1 hektarowa działka pomieści łącznie 108 mieszkań. Obie inwestycje są dobrze otoczone potrzebną infrastrukturą. W okolicy obu znajdują się żłobki, szkoły, sklepy, boiska, poczty czy punkty gastronomiczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.