Czym jest nowy pomysł rządu Mieszkanie Plus?

Od | 27 lutego, 2018

Narodowy Program Mieszkaniowy, czyli Mieszkanie z plusem.

Zdaniem premier Beaty Szydło najważniejszym filarem tego programu jest Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. To będzie fundusz, który będzie przekazywał grunty Skarbu Państwa, dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach będą tańsze – poinformowała premier. Zaznaczyła, że powstaną mieszkania, które w założeniu będą na wynajem. Zakładamy, że koszt wynajmu tego mieszkania wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności.


Mieszkanie Plus – Fakty na temat programu.


Preferowane mają być rodziny wielodzietne. Jaka będzie liczba dzieci, taka będzie przyznawana punktacja. Będą brane pod uwagę dochody, ale to będzie tylko i wyłącznie wpływało na okres oczekiwania na mieszkanie.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy zostanie powołany ustawą. Będzie swoistym bankiem ziemi, która będzie wykorzystywana w realizacji budownictwa mieszkaniowego. Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem Narodowego Operatora Mieszkaniowego.


IKM – premia za oszczędzanie


Wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus lokale będą dostępne cenowo. Korzystający z programu będą mogli wynajmować mieszkania lub wynajmować je z opcją docelowego przeniesienia własności. Taka formuła będzie sprzyjała zwiększeniu mobilności społeczeństwa, także na rynku pracy.

Okiem ekspertów założenia programu Mieszkanie Plus są słuszne, jednak na obecnym etapie jest sporo niewiadomych. Oczekujemy więcej szczegółów takich jak:  ostateczna cena najmu, cena wykupu oraz to w jaki sposób czynsz wpłynie później na cenę wykupu mieszkania. Wtedy tak naprawdę będzie można oceniać atrakcyjność programu.