Mieszkanie+ Plus – maksymalny czynsz normowany

| Październik 11, 2017

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz. U. poz. 1529) Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wystosowało projekt uchwały w której publikuje maksymalne kwoty czynszów dla najmu mieszkań Mieszkanie+ bez opcji lub z opcją wykupu, dla 1 m powierzchni użytkowej mieszkania, dla poszczególnych województw i miast.

Czynsz normowany, zawiera w sobie amortyzację realnych kosztów inwestycji oraz gwarantuje zysk inwestorowi. Wartości czynszów normowanych zostały obliczone zakładając 20 proc. margines na potrzeby realizacji dodatkowej infrastruktury wokół bloków z mieszkaniami. Mimo to, spodziewane czynsze są nadal bardziej atrakcyjne niż obecne rynkowe o czym świadczy tabela porównawcza na dole artykułu.


Zobacz także: Tym kalkulatorem obliczysz czynsz normowany oraz dopłatę do wykupu mieszkania


Należy pamiętać, że do kwot podanych w tabeli należy dodać opłaty do spółdzielni oraz wszelkie tzw. opłaty licznikowe.

Uwaga: Wartości podane w tabeli mogą ulec zmianie w procesie legislacji!

Lp.województwo i miasto będące siedzibą wojewody lub sejmiku województwamaks. czynsz normowany dla najmu z opcją 1m2 powierzchni użytkowej mieszkaniamaks. wysokość miesięcznej raty za 1m2 powierzchni użytkowej mieszkania 30-letni terminie spłatmaks. cena 1m2 powierzchni użytkowej mieszkania na wynajemmaks. czynsz normowany dla najmu bez opcji za 1m2 powierzchni użytkowej mieszkania
1.woj. podlaskie9,712,911048,996,80
Białystok13,794, 141488,789,65
2.woj. kujawsko-pom.10,563,171140,867,39
Toruń, Bydgoszcz13,824,151492,909,68
3.woj. pomorskie12,063,621302,258,44
Gdańsk15,504,651673,7910,85
4.woj. lubuskie10,283,081110,077,19
Gorzów Wlkp., Zielona Góra13,093,931413,649,16
5.woj, śląskie10,973,291185,277,68
Katowice14,684,401584,9810,27
6.woj. świętokrzyskie10,143,041095,417,10
Kielce14,074,221519,749,85
7.woj. małopolskie11,393,421230,567,98
Kraków15,564,671680,6910,89
8.woj. lubelskie10,163,051097,507,11
Lublin13,864,161496,539,70
9.woj. łódzkie10,423,121124,857,29
Łódź13,684,111477,899,58
10.woj. warmińsko-mazurskie9,912,971069,976,93
Olsztyn13,924,171502,949,74
11.woj. opolskie10,763,231162,057,53
Opole13,664,101475,609,56
12.woj. wielkopolskie11,303,391220,707,91
Poznań16,214,861750,9911,35
13.woj. podkarpackie10,493,151133,337,35
Rzeszów13,464,041453,459,42
14.woj. zachodniopom.10,793,241165,827,56
Szczecin14,024,211514,329,82
15.woj. mazowieckie12,243,671321,968,57
Warszawa19,185,752071,7513,43
16.woj. dolnośląskie11,383,411229,057,97
Wrocław15,574,671682,0210,90

Zestawienie poniżej przedstawia porównanie obecnych cen najmu (bez uwzględnienia opłat) z proponowanymi w ramach programu Mieszkanie+ Plus

Rynek mieszkaniowyMieszkanie+ Plus
Mieszkania z opcją wykupuBez opcji wykupu
Lp.MiastaObecna średnia wysokość czynszu za 50 m2Obecna średnia wysokość czynszu za 1 m2Maks. czynsz  dla najmu z opcją za 50 m2Maks. wysokość miesięcznej raty za 50 m2  30-letni terminie spłatSuma czynszu i ratyMaks. czynsz  dla najmu bez opcji za 50 m2
(w zł)(w zł)(w zł)(w zł)(w zł)(w zł)
1Białystok135027689.5207896.5482.5
2Toruń. Bydgoszcz115023691207.5898.5484
3Gdańsk185037775232.51007.5542.5
4Gorzów Wlkp.. Zielona Góra125025654.5196.5851458
5Katowice165033734220954513.5
6Kielce115023703.5211914.5492.5
7Kraków190038778233.51011.5544.5
8Lublin175035693208901485
9Łódź135027684205.5889.5479
10Olsztyn105021696208.5904.5487
11Opole125025683205888478
12Poznań165033810.52431053.5567.5
13Rzeszów120024673202875471
14Szczecin150030701210.5911.5491
15Warszawa210042959287.51246.5671.5
16Wrocław165033778.5233.51012545

żródło:BIP.kprm.gov.pl

Oceń:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.