Dom jednorodzinny w programie Mieszkanie+ Plus – krok po kroku

Domy jednorodzinne w programie Mieszkanie+ Plus.

Pojawienie się możliwości budowy domów jednorodzinnych w oparciu o program Mieszanie+ Plus jest wyjątkowym zaskoczeniem. Wydawało się bowiem, że w raz zakończeniem w 2018 roku programu Mieszkanie dla Młodych taka forma rządowego wspierania całkowicie zniknie. Ostatecznie domy jednorodzinne mogą powstać jednak warunkiem jest przestrzeganie procedury.

 1. Dostępne lokalizacje działek udostępni Krajowy Zasób Nieruchomości na stronie BIP – obecnie w budowie

 2. Dla każdej działki zostanie przeprowadzony przetarg na użytkowanie wieczyste z opcją wykupu gruntu. Cena gruntu ma wynosić ok. 25% ceny rynkowej działki.

  Warunkiem otrzymania działki będzie wygrana w przetargu poprzez najwyższe postąpienie. Organizatorem przetargu będzie Krajowy Zasób Nieruchomości. Wygrany będzie musiał wywiązać się z budowy domu w określonym czasie. Jeżeli do tego czasu dom nie powstanie, działka trafi ponownie do przetargu.

Kto będzie mógł ubiegać się o działkę w programie Mieszkanie+ Plus?

O działkę pod budowę domu w ramach programu Mieszkanie+ Plus, może się ubiegać jedynie osoba która nie posiada oraz nie posiadała w przeszłości prawa własności do domu jednorodzinnego, innego mieszkania lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jej udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden samodzielny lokal mieszkalny,  dotyczy to także członków rodziny.

Wyjątkiem są osoby, które wskutek działania żywiołu lub katastrofy budowlanej utraciły ten dom lub mieszkanie (również członkowie rodziny).

Krajowy zasób nieruchomości będzie mógł również zastosować kryteria pierwszeństwa – będą one uruchomione, jeśli będzie więcej chętnych niż oferowanych działek budowlanych. Kryteria pierwszeństwa będą ustalane dla każdego przetargu odrębnie w ogłoszeniu o przetargu, przy uwzględnieniu uwarunkowań przestrzennych oraz specyfiki lokalizacji oraz po zasięgnięciu opinii gminy na temat lokalnej sytuacji mieszkaniowej.


Więcej na temat kryteriów pierwszeństwa znajdą państwo w Informatorze programu Mieszkanie+ Plus.


Działki z programu Mieszkanie+ Plus, nie będą mogły być odsprzedane – nieruchomość będzie musiała być wykorzystana zgodnie z celem określonym w przetargu, co zapobiegnie nadużyciom.

Niektóre działki będą miały narzucony konkretny projekt domu.

Działki przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną będą mogły być oferowane wraz z projektem budowlanym a nawet z już wydanym pozwoleniem na budowę, co powinno znacząco skróci czas między zakończeniem przetargu a rozpoczęciem budowy i docelowym zamieszkaniem.

Domy dostępne na wynajem.

Powstanie również możliwość aby domy jednorodzinne mogły być budowane przez deweloperów, w takiej sytuacji lokale mieszkalne w nich zlokalizowane będą dostępne na na zasadach najmu typowych dla programu Mieszkanie+ Plus.

mieszkanie+ plus domy jednorodzinne

źródło: Informacje Krajowy Zasób Nieruchomości

Oceń:

2 thoughts on “Dom jednorodzinny w programie Mieszkanie+ Plus – krok po kroku

 1. Patryk

  Witam, czy jest coś takiego jak budowa domu z programu mieszkanie plus ale na własnej ziemi? Albo planują może coś takiego wprowadzić, bo przecież pełno osób ma własną ziemię ale nie stać ich na budowę domu.

  Reply
 2. lolo

  wogóle jaka sytuacja jest teraz na rynku, ceny mieszkań idą w kosmos bo jest duży popyt, a się okazuje, że może lepiej poczekać i nic nie kupować bo potem się nie będzie mogło skorzystać z mieszkanie Plus.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.