Domy jednorodzinne w ramach programu Mieszkanie Plus

Od | 27 lutego, 2018

Możliwość budowy domu jednorodzinnego w ramach programu Mieszkanie Plus:

  • Domki jednorodzinne powstaną w lokalizacjach gdzie nie będzie zapotrzebowania na budownictwo wielorodzinne.

  • Krajowy Zasób Nieruchomości opublikuje wykaz działek na których będzie możliwość budowy domów jednorodzinnych w ramach programu Mieszkanie Plus.

  • Do każdego wykazu zostaną dołączone wymagania stawiane dla inwestycji. Mogą one dotyczyć m. in. maksymalnej powierzchni, technologii oraz energooszczędności budynku.

  • Osoby chętne i spełniające kryteria będą mogły nabyć działkę w formie użytkowania wieczystego (cena będzie wyraźnie niższa niż dla własności) oraz wybudować dom, dopuszczony jest system zleconym bądź gospodarczy.

  • Grunty pod budynkami będą w posiadaniu Skarbu Państwa w tzw. banku ziemi.

  • Inwestor będzie musiał wykazać się terminowością oraz stosować uznaną technologię budowy – zgodnie z wytycznymi KZN.

Domy jednorodzinne będą mogły być również budowane przez deweloperów jak również innych przedsiębiorców. Wówczas mieszkania w nich zlokalizowane będą oferowane na zasadach najmu, takich samych jak mieszkania w budynkach wielorodzinny, tj. jako najem z opcją dojścia do własności.

Jak poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski w wywiadzie dla PAP rozważa się budowę domów jednorodzinnych w miejscowościach, gdzie nie będzie zapotrzebowania na budynki wielorodzinne.

Takie inwestycje również będą realizowane na gruntach skarbu państwa w związku z czym na inwestora zostaną nałożone określone wymagania i obowiązki. Będzie on zobowiązany do stosowania określonej technologii (technologię tą określą urzędnicy z Krajowego Zasobu Nieruchomości). Dodatkowo zostaną ustalone ramy czasowe w których będzie musiała powstać inwestycja. Wówczas w przypadku opóźnienia, grunt będzie mógł zostać przekazany kolejnemu inwestorowi.

Mieszkanie Plus to program w którym pokładane są ogromne nadzieje na poprawę sytuacji mieszkaniowej wielu Polskich rodzin. Wiele wątpliwości budzi wysokości przyszłego czynszu. Może się zdarzyć, że optymistyczne szacunki zakładane na samym początku istnienia programu nie spełnią się, jednak przy zachowaniu umiarkowanego standardu będą dalej niższe od rynkowych.


Mieszkanie Plus: Szczegóły programu


Mieszkanie Plus to program bardzo elastyczny, nie wykluczający prywatnych inwestorów. Założenia programu kreślają go jako bilansowego pod kątem rynkowym. Oznacza to, że poza przekazaniem gruntów Państwo nie uczestniczy finansowo w docelowych inwestycjach. Budowa ma się odbywać w jak największym stopniu przez prywatnych inwestorów.

W związku z wygaszaniem programu “Mieszkanie dla Młodych” program Mieszkanie Plus staje się jedyną alternatywą. Powoduje to ogromne zainteresowanie wśród młodych rodzin. Mimo ,że pierwsze budowy są na etapie “dachów oraz okien” – przykładowo: Biała Podlaska , to liczba złożonych wstępnych wniosków już dawno przekroczyła liczbę mieszkań (740 wniosków na 186 lokali). Nieuniknione będzie, że pierwsze lokale dostaną rodziny objęte tzw. kryterium pierwszeństwa.

domy jednorodzinne mieszkanie plus

źródło:pap

 

Jeden powiedział “Domy jednorodzinne w ramach programu Mieszkanie Plus

  1. Artur Wachowicz

    Dzień dobry, chciałbym zadać pytanie odnośnie sytuacji późniejszej odsprzedaży takiego domu, czy będzie można taki dom sprzedać po kilku latach? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.