Mieszkanie Plus Katowice [Informator] woj. śląskie – Informacje, szczegóły i zapisy

Od | 14 sierpnia, 2019

Katowice mają szansę udowodnić słuszność programu Mieszkanie Plus. Położone w spokojnej okolicy osiedle znajdzie się niedaleko zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec, przy ul. Górniczego Dorobku.

Projekt został starannie opracowany przez architektów przez co wtapia się w otoczenie i zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Łącznie powstanie 513 komfortowych i funkcjonalnych mieszkań, usytuowanych w budynkach segmentowych o ceglanym kolorze elewacji, nawiązując do istniejącej architektury Nikiszowca. Na terenie osiedla nie zabraknie punktów usługowych, placów zabaw oraz dużej ilości tak potrzebnych w obecnych czasach miejsc postojowych dla samochodów. Istotna dla komfortu mieszkańców jest świetnie skomunikowana lokalizacja. W pobliżu znajduje się Droga Krajowa numer 79, a w odległości 6 km – autostrada A4 i droga ekspresowa S86. Ponadto w II kwartale 2019 roku planowane jest rozpoczęcie budowy drogi, która od północy będzie graniczyła z osiedlem przy ul. Górniczego Dorobku.

Aktualności:

Aktualizacja: 14.08.2019

Informujemy, że nabór wniosków o zawarcie umowy najmu rozpocznie się w IV kwartale 2019 roku. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej www.tbs.katowice.pl. Weryfikacja wniosków odbywać się będzie na podstawie kryteriów ustalonych w uchwale Rady Miasta Katowice. Będzie ona odpowiadać potrzebom regionu. Pierwszeństwo w wyborze mieszkania,a tym samym przystąpienia do programu będą miały osoby,które zgromadzą największą ilość punktów.

Ponadto prezentujemy Państwu kalkulator zdolności czynszowej. Pozwala on wstępnie oszacować możliwości najmu mieszkania: Tutaj obliczysz zdolność czynszową

Spełnienie kryterium zdolności czynszowej, czyli potwierdzenie przez przyszłego najemcę, że będzie mógł regularnie płacić czynsz, stanowi niezbędny warunek, aby stać sięnajemcą mieszkania. Dopłaty stanowią ułatwienie ipomoc wponoszeniu wydatków mieszkaniowych wpierwszych latach najmu. Nie wpływają na zdolność czynszową

Aktualizacja: 13.06.2018

Przyjmowanie wniosków na mieszkania planuje się rozpocząć we wrześniu 2018 r.

Pojawiły się nowe informacje odnośnie realizacji inwestycji Program Mieszkanie Plus w Katowicach

Aktualizacja: 13.03.2018 Komunikat TBS Katowice

Pod koniec zeszłego roku Fundusz BGK Nieruchomości ogłosił przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. Przetarg BGK W grudniu 2017 roku upłynął termin składania ofert. Oznacza to, że wkrótce poznamy wykonawcę a tym samym ruszą prace związane z budową osiedla.

Urząd Miasta Katowice przygotowuje koncepcję budowy dróg dojazdowych do nowego osiedla – ulic Korczaka i Deszczowa. Rozpoczęcie budowy wstępnie zaplanowano na 2019 rok.

W Katowicach w ramach programu powstaną mieszkanie w dwóch lokalizacjach.

Lokalizacja I:

Na na działce w Mrówczej Górce w Nikiszowcu przy ul. Górniczego Dorobku \ ul. Gospodarczej planowane jest wybudowanie 500 mieszkań w ramach realizacji programu Mieszkanie Plus.
Projekt harmonijnie wpisuje się w otoczenie i zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwadratowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Niskie, czterokondygnacyjne budynki o ceglanym kolorze elewacji pomieszczą ponad 500 mieszkań o średniej powierzchni około 60 mkw. Jest to obecnie najbardziej spektakularny projekt budowy rządowych mieszkań.  Planowane jest uzyskanie pozwolenia na budowę do końca 2017 roku. Autorem projektu jest zasłużona pracownia projektowa – Konior studio, doprecyzowania koncepcji dokonała grupa 22Architekci wyłoniona w konkursie.

Zapisy na mieszkania:

Zapisy oraz przyjmowanie wniosków w ramach programu planuje się rozpocząć IX 2018 roku.

Terminy

Termin realizacji: 12.2017 r. – 06.2020 r.

Opis:

W zamian za przekazane grunty do funduszu BGKN, samorząd Katowic otrzyma rekompensatę w postaci mieszkań w nowo wybudowanych blokach. Prezydent wstępnie zapowiedział, że zostaną one przeznaczone dla najlepszych studentów katowickich uczelni.

Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie dojazdu do planowanego osiedla. Budżet przeznaczony na ten cel wynosi 10 mln zł (700 tyś zł na sam projekt). Oprócz dojazdu zapewnione zostanie oświetlenie, oraz kanalizacja. Koncepcja zakłada powstanie dwóch dróg oraz ronda.

 • liczba mieszkań: 513 (o pow. ok. 60 mkw)
 • budynki 4-kondygnacyjne z windami w ceglanym kolorze
 • liczba miejsc parkingowych: 572
 • generalny wykonawca: IDS-BUD S.A.
 • zabudowa o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami
 • szacowana stawka czynszu: 23-25 zł/mkw
 • kaucja na poziomie 3-krotności czynszu

Lokalizacja II:

Druga lokalizacja i kolejne 500 mieszkań powstanie na terenie przy ul. Korczaka w dzielnicy Dąbrówka w pobliżu osiedla Zimowego w Katowicach. Inwestycja wymaga przygotowania całej infrastruktury w postaci: drogi dojazdowej oraz budowy sieci techniczno-wodociągowej, sanitarnej i deszczowej. Harmonogram inwestycji zakłada przekazanie kluczy najemcom w 2019 i 2020 roku. Wcześniej do końca br. musi nastąpić uzyskanie pozwolenia na budowę. Inwestycja ta będzie realizowała koncepcję tzw. “domu modelowego”, który to będzie służył jako typowe rozwiązanie budowlane programu Mieszkanie Plus. Projekt domu modelowego zostanie wyłoniony w konkursie obecnie realizowanym przez BGK Nieruchomości. Inwestycja będzie realizowana przez spółkę celową – utworzoną przez fundusz, którego aktywami zarządza BGK Nieruchomości – oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS).

Szczegółowa lokalizacja inwestycji Mieszkanie Plus w Katowicach:

Pierwsza lokalizacja – “nowy Nikiszowiec”:

działka przy ul. Górniczego Dorobku\ul. Gospodarczej w Katowicach

Termin realizacji:

Termin realizacji: IV kw. 2018 r. – II kw. 2021 r.

Podstawowe informacje o projekcie:

 • liczba mieszkań: ok. 500
 • koncepcja tzw. “domu modelowego”
 • liczba miejsc parkingowych: ok. 530
 • projekt: Kuryłowicz & Associates
 • generalny wykonawca: przetarg wyłoni w III kw. 2018 r.
 • finansowanie inwestycji: BGK Nieruchomości
 • realizacja inwestycji: Spółka celowa (BGKN i KTBS)

Lokalizacja druga – “domu modelowego”:

Tereny przy ul. Korczaka w Katowicach

Obie budowy będą realizowane jako program „Mieszkania dla Rozwoju” (jako jeden z elementów rządowego programu „Mieszkanie Plus”) w oparciu o finansowanie z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.