Mieszkanie Plus Katowice – wiadomości z wielkiego placu budowy

Od | 23 stycznia, 2020

W Katowicach, tuż obok osiedla Nikiszowiec trwają, zaawansowane prace budowlane nad nowo powstającym osiedlem “Nowy Nikiszowiec”. Jest to jeden z większych projektów prowadzonych w ramach programu Mieszkanie Plus. Pierwszy taki w stolicy Górnego Śląska. Prace na dzień dzisiejszy są bardzo zaawansowane. Całość inwestycji ma zostać zamknięta w połowie przyszłego roku, a wydawanie kluczy najemcom zaplanowano na III kwartał 2020 roku. Inwestorem jest  MDR Katowice Sp. z o.o z siedzibą w Warszawie. Spółka została założona przez Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz BGK Nieruchomości.

 • Za około rok w Katowicach powinna zakończyć się nowa inwestycja Mieszkania Plus, osiedle – Nowy Nikiszowiec.
 • 519 przystępnych cenowo mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności ma być oddane w drugiej połowie 2020 roku.
 • Czynsz za wynajem, w zależności od rodzaju umowy, ma wynosić między 19 a 40 zł/m2

Aktualizacja 23.01.2020

Katowicki urząd miasta ogłosił parę dni temu początek konsultacji społecznych odnośnie kryteriów naboru lokatorów do mieszkań na nowo powstającym osiedlu “Nowy Nikiszowiec”.  Na stronie urzędu miasta dostępne są dwa pliki. Jeden to formularz zgłoszenia opinii a drugi to projekt uchwały w sprawie przyjęcia zasad naboru i ustalenia punktacji. Formularze mogą wypełniać przedstawiciele wszelkich organizacji pożytku publicznego działający w Katowicach. Jest na to przeznaczony czas do 4 lutego 2020 roku.

Przedstawiony projekt uchwały zakłada następujące punktowane kryteria wyboru najemców:

 1. 10 pkt. za każde dziecko (do 18 r. życia) w gospodarstwie domowym.
 2. 7 pkt. za co najmniej jedną pełnoletnią osobę poniżej 35 r. życia.
 3. Co najmniej jedna osoba powyżej 65 lat to 3 dodatkowe punkty.
 4. 2 punkty za co najmniej jedną niepełnosprawną osobę do 16 lat.
 5. 2 punkty za osobę niepełnosprawną powyżej 16 lat.
 6. 4 pkt. za wypełnioną do 31.12.2018 ankietę preferencji mieszkaniowych ze strony TBS Katowice
 7. 10 pkt. za każdą osobę rozliczającą podatek dochodowy w US Katowice. Maksymalnie 20 punktów do zdobycia.
 8. Nikt wchodzący w skład gospodarstwa domowego nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego – 6 pkt.

 

………………………………………………….

 

Projekt mieszkaniowy – Nowy NikiszowiecKatowice mieszkanie plus

Osiedle znajduje się przy ulicy Górniczego Dorobku. Plany opisują 513 nowych mieszkań o średniej powierzchni 60 m2 (35 do 94 m2) oraz 572 miejsca parkingowe. Działka, na której powstaje to 7,5 ha w środku lasu. Sąsiaduje z Nikiszowcem i Mrówczą Górką. Położenie to jest szeroko komentowane. Jak łatwo się spodziewać, jest ono przedstawiane jako atut przez władze spółki wykonawczej. Przyszli najemcy jednak podkreślają możliwe kłopoty komunikacyjne. Za to strona wizualna inwestycji może stanowić dodatkowy plus. Elewacja budynku bowiem,  ma wpisywać się w stylistykę starego Nikiszowca przyjmując ceglany kolor. Bloki zaprojektowane przez pracownię 22Architekci mają mieć 4 lub 7 kondygnacji. Poza mieszkaniami znajdzie się tam miejsce dla 12 lokali usługowych. Wewnątrz osiedla mają powstać również 3 place zabaw.

Spółką celową odpowiedzialną za inwestycję jest MDR Katowice Sp. z o.o. To ta spółka ma być odpowiedzialna za zawieranie umów najmu z lokatorami. Minimalnym okresem najmu będą 2 lata. Lokatorzy chcący dojść do własności mieszkania będą musieli określić to na samym początku okresu umowy wraz z wyznaczeniem czasu, jaki ma to zająć. Możliwe opcje to 15, 20, 25 lub 30 lat. Czynsz w zależności od wariantu umowy ma wynieść od 19 do 40 zł za m2. Przewidywana jest dodatkowa opłata eksploatacyjna w wysokości 5,5 zł za m2. Poza tym dodatkowo płatne będą media. Stawki te mogą ulegać zmianom w wyniku waloryzacji raz do roku.

jh

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.