Mieszkanie Plus Katowice [Informator] woj. śląskie – Informacje, szczegóły i zapisy

| Czerwiec 13, 2018

W ramach Mieszkanie dla Rozwoju (filar Mieszkanie Plus) powstanie 1000 mieszkań w Katowicach , trwa oczekiwanie na wybór wykonawcy osiedla. Nabór wniosków ma wystartować do czerwca 2018 roku.

Aktualności:

13.06.2018

Przyjmowanie wniosków na mieszkania planuje się rozpocząć we wrześniu 2018 r.

Pojawiły się nowe informacje odnośnie realizacji inwestycji Program Mieszkanie Plus w Katowicach

13.03.2018 Komunikat TBS Katowice

Pod koniec zeszłego roku Fundusz BGK Nieruchomości ogłosił przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. Przetarg BGK W grudniu 2017 roku upłynął termin składania ofert. Oznacza to, że wkrótce poznamy wykonawcę a tym samym ruszą prace związane z budową osiedla.

Urząd Miasta Katowice przygotowuje koncepcję budowy dróg dojazdowych do nowego osiedla – ulic Korczaka i Deszczowa. Rozpoczęcie budowy wstępnie zaplanowano na 2019 rok.

W Katowicach w ramach programu powstaną mieszkanie w dwóch lokalizacjach.

Lokalizacja I:

Na na działce w Mrówczej Górce w Nikiszowcu przy ul. Górniczego Dorobku \ ul. Gospodarczej planowane jest wybudowanie 500 mieszkań w ramach realizacji programu Mieszkanie Plus.
Projekt harmonijnie wpisuje się w otoczenie i zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwadratowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Niskie, czterokondygnacyjne budynki o ceglanym kolorze elewacji pomieszczą ponad 500 mieszkań o średniej powierzchni około 60 mkw. Jest to obecnie najbardziej spektakularny projekt budowy rządowych mieszkań.  Planowane jest uzyskanie pozwolenia na budowę do końca 2017 roku. Autorem projektu jest zasłużona pracownia projektowa – Konior studio, doprecyzowania koncepcji dokonała grupa 22Architekci wyłoniona w konkursie.

Zapisy na mieszkania:

Zapisy oraz przyjmowanie wniosków w ramach programu planuje się rozpocząć IX 2018 roku.

Terminy

Termin realizacji: 12.2017 r. – 06.2020 r.

Opis:

W zamian za przekazane grunty do funduszu BGKN, samorząd Katowic otrzyma rekompensatę w postaci mieszkań w nowo wybudowanych blokach. Prezydent wstępnie zapowiedział, że zostaną one przeznaczone dla najlepszych studentów katowickich uczelni.

Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie dojazdu do planowanego osiedla. Budżet przeznaczony na ten cel wynosi 10 mln zł (700 tyś zł na sam projekt). Oprócz dojazdu zapewnione zostanie oświetlenie, oraz kanalizacja. Koncepcja zakłada powstanie dwóch dróg oraz ronda.

 • liczba mieszkań: 513 (o pow. ok. 60 mkw)
 • budynki 4-kondygnacyjne z windami w ceglanym kolorze
 • liczba miejsc parkingowych: 572
 • generalny wykonawca: IDS-BUD S.A.
 • zabudowa o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami
 • szacowana stawka czynszu: 23-25 zł/mkw
 • kaucja na poziomie 3-krotności czynszu

Lokalizacja II:

Druga lokalizacja i kolejne 500 mieszkań powstanie na terenie przy ul. Korczaka w dzielnicy Dąbrówka w pobliżu osiedla Zimowego w Katowicach. Inwestycja wymaga przygotowania całej infrastruktury w postaci: drogi dojazdowej oraz budowy sieci techniczno-wodociągowej, sanitarnej i deszczowej. Harmonogram inwestycji zakłada przekazanie kluczy najemcom w 2019 i 2020 roku. Wcześniej do końca br. musi nastąpić uzyskanie pozwolenia na budowę. Inwestycja ta będzie realizowała koncepcję tzw. “domu modelowego”, który to będzie służył jako typowe rozwiązanie budowlane programu Mieszkanie Plus. Projekt domu modelowego zostanie wyłoniony w konkursie obecnie realizowanym przez BGK Nieruchomości. Inwestycja będzie realizowana przez spółkę celową – utworzoną przez fundusz, którego aktywami zarządza BGK Nieruchomości – oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS).

Szczegółowa lokalizacja inwestycji Mieszkanie Plus w Katowicach:

Pierwsza lokalizacja – “nowy Nikiszowiec”:

działka przy ul. Górniczego Dorobku\ul. Gospodarczej w Katowicach

Termin realizacji:

Termin realizacji: IV kw. 2018 r. – II kw. 2021 r.

Podstawowe informacje o projekcie:

 • liczba mieszkań: ok. 500

 • koncepcja tzw. “domu modelowego”
 • liczba miejsc parkingowych: ok. 530
 • projekt: Kuryłowicz & Associates
 • generalny wykonawca: przetarg wyłoni w III kw. 2018 r.
 • finansowanie inwestycji: BGK Nieruchomości
 • realizacja inwestycji: Spółka celowa (BGKN i KTBS)

Lokalizacja druga – “domu modelowego”:

Tereny przy ul. Korczaka w Katowicach

Mieszkanie Plus katowice powstanie Obie budowy będą realizowane jako program „Mieszkania dla Rozwoju” (jako jeden z elementów rządowego programu „Mieszkanie Plus”) w oparciu o finansowanie z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A.

Mieszkanie Plus Katowice [Informator] woj. śląskie – Informacje, szczegóły i zapisy
4 (80%) 2 głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.