Mieszkanie Plus w Krakowie. Ul. Anny Szwed-Śniadowskiej

Od | 24 stycznia, 2020

W krakowskich Klinach powstaje osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus. 22 listopada 2019 roku rozpoczął się proces budowy 481 mieszkań na wynajem. Planowany termin ukończenia i oddania mieszkań to III kwartał 2021 roku. Mieszkania powstają we współpracy PFR Nieruchomości i prywatnego dewelopera “Bartl Development”. Całość znajduje się w bliskim sąsiedztwie kolejnej inwestycji przygotowywanej przez rząd pod budowę tanich mieszkań na wynajem.

  • 22 listopada 2019 oficjalnie rozpoczęto budowę pierwszego osiedla Mieszkania Plus w stolicy Małopolski.
  • Za inwestycję odpowiedzialna jest spółka PFR Nieruchomości oraz Bartla Development
  • Na 3,5 ha gruntu powstanie 481 mieszkań. Według założenia mieszkania do użytku zostaną przekazane pod koniec 2021 roku.

Już w sierpniu 2019 roku ruszyły prace budowlane na inwestycji przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej. Jednakże dopiero pod koniec listopada odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego przez przedstawicieli obu inwestorów, miasta i regionu. Jest to pierwsza inwestycja w budowie związana z programem Mieszkanie Plus w Krakowie. W jej ramach powstać ma osiedle składające się z ośmiu trzypiętrowych bloków. Pomieszczą one blisko 500 mieszkań o średnim metrażu 46 m.kw. Całość osiedla zajmie 3.5 hektarową działkę położoną w południowej części miasta w dzielnicy Swoszowice. 

Jak ma wyglądać osiedle dla prawie 500 rodzin?

Oferta Mieszkania Plus jest nastawiona głównie na obsługiwanie niezbyt zamożnych rodzin a więc mieszkania muszą odpowiadać do potrzeb takich właśnie lokatorów. Zaprojektowane osiedla składa się w ponad 90 proc. z mieszkań dwu i trzypokojowych czyli rodzin 2+1/2/3. Osiedle zaoferuje również większe mieszkania oraz kawalerki, ale tych ostatnich będzie jedynie 12. Wszystkie mieszkania mają posiadać balkon lub loggię. Jest to bardzo znaczące ze względu na fakt, że ta część miasta otoczona jest pięknymi terenami zielonymi, więc mieszkańcy będą mieli możliwość podziwiania ich z tych punktów. Poza zielenią w okolicy dominuje niska zabudowa. W obrębie kilometra mieszkańcy mogą mieć dostęp do sklepów, gastronomii, apteki, poczty, żłobka, przedszkola, szpitala oraz kościoła. 

W najbliższym sąsiedztwie, ok. pół kilometra dalej, znajduje się lokalizacja przeznaczona na kolejne, większe osiedle z narodowego programu mieszkaniowego. Pisaliśmy o nim już jakiś czas temu i wpis ten znajduje się pod dostępnym linkiem. Ta inwestycja czeka jednak na decyzje urzędowe i na razie jest w stanie zamrożenia. Teren przy Spacerowej ma ogromny potencjał bo na powierzchni 18 ha PFR Nieruchomości planuje wybudować ponad 1000 mieszkań. Uzupełni to cała gama miejsc rozrywki i kultury, szkoła, żłobek, przedszkole, biblioteka…

Nabór

Jak i w innych lokalizacjach, tak i tutaj nabór lokatorów rozpocznie się na pół roku przed planowanym oddaniem mieszkań do użytku. Pierwszy etap będzie polegał na ocenie kryteriów społecznych najemców czyli dochodu, ilości członków rodziny, niepełnosprawności. Są to czynniki ustalane przed naborem przez samorząd lokalny. Drugi etap określa sprawność czynszową potencjalnych najemców. Standardowo program Mieszkanie Plus ma być wsparty przez Mieszkanie na Start, który obejmuje dopłaty do czynszów dla najmniej majętnych rodzin. Operator inwestycji stwierdził też, że wyjątkowo nie będzie możliwość dojścia do własności lokalu poprzez podwyższony czynsz na przestrzeni 20-30 lat. Lokale mają być dostępne wyłącznie na wynajem. 

Jeden powiedział “Mieszkanie Plus w Krakowie. Ul. Anny Szwed-Śniadowskiej

  1. MieszkaniePlus

    Tymczasem miasto Sieradz planuje pilotażowo wdrożyć rządowy program “Mieszkanie Plus” w ramach którego w mieście przewidywana jest budowa mieszkań o charakterze budownictwa wielorodzinnego. Realizacja inwestycji planowana jest przy nowo wybudowanym przedłużeniu ul. Sikorskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.