Mieszkanie Plus: System punktowy. Pierwszeństwo w przyznawaniu mieszkania.

| Marzec 5, 2017

Rząd skutecznie pracuje nad Narodowym Programem Mieszkaniowym na tyle, że co tydzień pojawiają  informacje. Tym razem pozwolimy sobie skomentować sposób w jaki Rząd chce przyznawać pierwszeństwo w wyborze mieszkań, mianowicie system punktowy.

Mieszkanie Plus: System punktowy

źródło: pexels.com

Chodzi o system oceny, na który mają się składać:

  • wysokość miesięcznych dochodów;
  • liczba dzieci.

Już na pierwszy rzut oka widać pewną nieścisłość w związku z zapowiedziami, że program Mieszkanie Plus jest kierowany do rodzin o średnich dochodach na tyle małych , że nie mogą się ubiegać o kredyt – a na tyle dużych, że nie przysługują im mieszkania komunalne ani socjalne. Sugeruje to, że Rząd musi wprowadzić widełki dochodów. Bo przecież nie mogą to być osoby bez dochodów (bezrobotne) bo muszą w końcu jakoś ten czynsz opłacać.

Tutaj pojawia się również kolejny problem związany z szarą strefą. Bo przecież może ktoś formalnie nie mieć dochodów, ale czynsz będzie regulował.

Ale zwróćmy uwagę na kolejny aspekt związany z dochodami. Rożnicę dochodów w skali kraju są spore. Ktoś pracujący w Warszawie według badania OBW osiąga zarobki (mediana) 5400zł, gdzie np. w Gorzowie Wielkopolskim mediana zarobków za taką samą pracę wynosi 3100 żł. Do porównania przyjmijmy że osoby te mają jednakową liczbę dzieci. Takie osoby startujące do jednego mieszkania np. w Warszawie punktowane poprzez zarobki nie będą równo traktowane. Czy zatem będzie to najłatwiejszy sposób wewnętrznej emigracji?

Aby pogodzić te wszystkie dylematy Rząd musi stworzyć skomplikowany system punktacji oparty o wiele czynników. Ale czy to nie z kolei nie przyniesie biurokratycznej katastrofy?

Oceń:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.