Mieszkania socjalne w puli mieszkań Mieszkanie Plus?

Od | 27 lutego, 2018

Gmina, która przekaże działki nie będzie stratna na programie Mieszkania Plus.

Wraz z zaawansowaniem prac nad programem Mieszkanie Plus poznajemy coraz więcej szczegółów. Niedawno prezes funduszu BGK Nieruchomości odniósł się do kwestii rekompensaty dla gmin strat związanych z przekazaniem nieruchomości pod budownictwo lokali Mieszkanie Plus.

Rekompensata w mieszkaniach.

W ramach rekompensaty, gminy mają uzyskać prawo do dysponowania nieruchomościami. Ilość przekazanych mieszkań będzie zależała od udziału wartości danego gruntu do kosztów realizacji przedsięwzięcia budowlanego. Licząc średnio, że udział gruntu w inwestycji wynosi ok. 12% to na każde wybudowane 100 mieszkań 12 trafi do gminy.


Zobacz także: Mieszkanie Plus – Informator programu


Komunalne lub socjalne…

Gminy będą miały przy tym prawo wykorzystania mieszkania według swoich potrzeb. Przykładowo, Katowice planują przeznaczyć je dla najlepszych studentów. Również prezes BKGN zakłada, że będą to głównie mieszkania komunalne. Biała Podlaska będzie miała do dyspozycji około 60 mieszkań, jednak toczy się dyskusja czy ich nie przeznaczyć także na program Mieszkanie Plus.

Obecnie wiele gmin ma spore niedobory wśród mieszkań socjalnych. W związku ze swoją specyfiką, mieszkania te są zaniedbywane przez lokatorów w efekcie czego większość spośród istniejących mieszkań socjalnych  nie spełnia warunków ustawy o ochronie lokatorów. Często gminy płacą spore kary. Nowe i urządzone mieszkania, wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus staną się więc łakomym kąskiem. Nie sposób odnieść się do negatywnych skutków takich decyzji. Lokale socjalne z reguły przyznawane są dłużnikom czynszowym, alkoholikom osobom eksmitowanym. Jak wiadomo nie cieszą się dobrą opinią i ich lokalizacja wśród mieszkań z programu Mieszkanie Plus przyniesie wiele szkody. Miejmy nadzieję, że ostateczny kształt tych umów wprowadzi pewne ograniczenia, a gminy okażą się zdrowym rozsądkiem w doborze lokatorów.

Nie wiadomo czy podobna zasada dotyczyć będzie również spółek skarbu państwa, które również przekażą grunty na rzecz budownictwa Mieszkania Plus.

źródło: http://samorzad.pap.pl

Pies w oknie mieszkanie plus socjalne

Jeden powiedział “Mieszkania socjalne w puli mieszkań Mieszkanie Plus?

  1. Antoni Kowalski

    W Wałbrzychu przydzielono mi z rodziną mieszkanie przy Rymanowskiej. Trzeba było nawiązać kontakt ze spółką WTBS, która dysponuje bankiem mieszkań i po przejściu przez formalności w końcu się udało. Zobaczymy jak będzie z tymi plus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.