5 błędnych “mitów” na temat programu Mieszkanie Plus

Od | 27 lutego, 2018

Popularność programu Mieszkanie Plus stale rośnie. Większość zainteresowanych warunkami programu szuka informacji ograniczając się głównie do internetu. Chaos informacyjny towarzyszący powstawaniu programu spowodował, że w opinii publicznej krąży wiele błędnych stwierdzeń i mitów na temat Mieszkania Plus. Nie unikają ich zarówno czołowe portale informacyjne jak i strony dedykowane programowi. Co gorsza opinie te są ciągle powielane i niejednokrotnie wprowadzają w błąd.

Poniżej zamieszamy najczęściej pojawiające się mity dotyczące programu Mieszkanie Plus

1. (…)“to Państwo wybuduje mieszkania w programie Mieszkanie Plus”

Powyższe stwierdzenie jest dużym uproszczeniem. Program Mieszkanie Plus nazywa się “rządowym” gdyż to z właśnie z inicjatywy rządu powstał Narodowy Program Mieszkaniowy a wraz z nim założenia budowy tanich mieszkań na wynajem. Fundusz BGK Nieruchomości, a obecnie Krajowy Zasób Nieruchomości, reprezentujący rząd podejmuje działania w zakresie organizacji każdego przedsięwzięcia budowlanego w oparciu o inwestorów i wykonawców z sektora prywatnego. W założeniach programu Mieszkanie Plus nadzieję pokłada się we współpracy z deweloperami, dając im narzędzia ustawowe do udziału w programie jako partnerzy rządu. Prywatni przedsiębiorcy mają budować, a po przekazaniu mieszkań najemcom – zostawać operatorem mieszkaniowym, który to będzie zarządzał najmem konkretnej lokali.

2. (…) “Grunty pod budynki będą przekazywane za darmo”

To stwierdzenie zostało już bardzo dawno sprostowane. Przekazywanie gruntów za “darmo” nie było by możliwe z kilku powodów. Jednym z nich jest sprzeczność z prawem Unii Europejskiej. Działanie takie mogło by stanowić nieprzepisową pomoc państwa i być uznane jako ingerencja w zdrową konkurencję. Ostatecznie grunty pod budynki będą oddawane najemcom w wieczyste użytkowanie. Sprzedaż prawa będzie prowadzona w formie otwartych przetargów.

3. (…) “Mieszkanie Plus to program mieszkaniowy przeznaczony dla najbiedniejszych”

To zdanie również wprowadza w błąd. Program Mieszkanie Plus nie ma być programem socjalnym. Pomocą dla najuboższych zajmują się inne programy rządowe. Program Mieszkanie Plus ma pomóc osobom spoza kręgu osób objętych pomocą społeczną. Do celu naboru będzie oceniana zdolność czynszowa najemców. Aktualnie opracowywany jest algorytm oceny finansów rodziny pod kątem możliwości najmu. Na pewno będą musiały być to rodziny gdzie co najmniej jeden członek rodziny pracuje, a zatem rodziny zdolne do płacenia czynszu bez nadwyrężania swojego budżetu domowego. Może się jednak zdarzyć, że gminy w ramach rekompensaty za przekazane działki uzyskają część mieszkań z danego budynku na cele własnej polityki mieszkaniowej. Decyzją gminy mogą one stać się one mieszkaniami socjalnymi. Wówczas nie będą one objęte ustawą dot. Krajowego Zasobu Mieszkaniowego – Mieszkanie Plus.

4. (…) “Państwo wybuduje mieszkania a później rozda je za darmo”

Z powyższym cytatem spotkaliśmy się na poważnym portalu informacyjnym. Niestety chwytliwy nagłówek nie ma wiele wspólnego z prawdą, a nawet zawiera aż dwa mity. Jeden dotyczący budowy mieszkań przez Państwo już rozwiązaliśmy powyżej. Drugi błąd dotyczy rozdawania mieszkań za darmo. Z programu Mieszkanie Plus możemy korzystać poprzez albo “tylko najem” albo “najem z dojściem do własności” inaczej nazwany “najem z opcją”. W przypadku samego najmu sprawa jest prosta. Płacimy czynsz i mieszkamy. W przypadku “najmu z opcją” w ramach czynszu płacimy “ratę za mieszkanie”. Kwota raty zależeć będzie od metrażu mieszkania oraz jego lokalizacji. Na podstawie wstępnych danych odnośnie wysokości czynszu normowanego kwota raty dla mieszkania o powierzchni 50 m. kw. nie powinna przekroczyć 300 zł miesięcznie. Przy tym dojście do własności nie będzie mogło trwać krócej niż 15 lat. Oznacza to, że dopiero po 15 latach możemy wystąpić z wnioskiem o uzyskanie własności mieszkania. Jednak jeżeli czas ten będzie krótszy niż 30 lat, będziemy musieli dopłacić różnice między sumą spłaconych rat a ustaloną wartością mieszkania. Kwota ta będzie wynosić kilkadziesiąt tyś. złotych. Dopłatę możemy zasymulować kalkulatorem czynszu normowanego gdyż podobnie jak czynsz normowany zależy od kilku czynników.

5. (…) “mieszkania będą miały niski standard”

To stwierdzenie w początkowym okresie tworzenia założeń programu było bardzo często powtarzane. Rząd pierwotnie dążył do uzyskania kosztów budowy rzędu 2000 zł/m. kw.. W późniejszym okresie kwota ta urosła do 2500 zł/m. kw. powierzchni budynku. Pierwotne założenia odnośnie redukcji kosztów aby budynki nie posiadały wind i balkonów (sami o tym pisaliśmy) również się nie sprawdziły. Rozstrzygnięcie w tym temacie nastąpiło wraz z wyłonieniem czterech wygranych opracowań architektonicznych tak zwanych bloków modelowych programu Mieszkanie Plus. Zaproponowane przez architektów rozwiązania zakładają dostęp do lokali poprzez windy, a część miejsc parkingowych zlokalizowano w garażu podziemnym. Odnośnie technologii wykonania konstrukcji, dopuszcza się technologię prefabrykatową. Określa się ją mianem “wielkiej płyty” jednak nie będzie to ta sama technologia którą znamy z przeszłości. Proponowana technologia prefabrykatowa jest szeroko stosowana w zagranicznych inwestycjach. Ma ona dobrą izolację cieplną, akustyczną oraz poprawioną precyzję wykonania.

mity programu mieszkanie plus

źródło: internet / opracowanie własne/ MIB.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.