Kolejne zmiany w programie Mieszkanie Plus w 2020 roku

Od | 16 grudnia, 2019

W najbliższym roku rządowy program Mieszkanie Plus ma przejść spore zmiany by wykluczyć jego największy mankament czyli niewielką liczbę powstałych mieszkań. Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała zdecydowaną korektę programu już w styczniu 2020 roku. Po zmianach do budowy tanich mieszkań na wynajem mają dołączyć m.in. deweloperzy.

  • Do tej pory przez poprzednie lata funkcjonowania programu wybudowano niecałe 900 lokali a w budowie jest niecałe 1600 następnych
  • Zbyt wolne tempo budowy mieszkań nie daje efektu widocznego na rynku nieruchomości
  • Deweloperzy mają dostać tańsze grunty pod budowę w zamian za przeznaczenie części mieszkań do puli programu

deweloperzy w mieszkanie plusMinisterstwo rozwoju szykuje kilka zmian strukturalnych w spółce odpowiedzialnej za funkcjonowanie programu które w istotny sposób wpłyną na funkcjonowanie programu. Chodzi o spółkę PFR Nieruchomości. Dzięki zmianom działanie programu Mieszkanie Plus ma zostać usprawnione. W działanie zaangażują się samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe oraz prywatni deweloperzy. Szczególnie ta ostatnia grupa daje duże nadzieje na wzrost tempa oddawania nowych mieszkań na wynajem. Będą bowiem mogli kupić grunty należące do skarbu państwa po niższych kosztach i na nich swoimi środkami budować nowe osiedla. W zamian za preferencyjne ceny będą musieli oddać część wybudowanych mieszkań do programu. Obie strony mogą na tym skorzystać. Deweloperzy dostaną ziemię dotąd dla nich niedostępną, a problem z nowymi gruntami znacząco hamuje dzisiaj ich rozwój Za to rządowy program ma szansę znacząco przyspieszyć i osiągnąć zakładane cele w ilości budowanych mieszkań.

Wg Przemysława Dziąga z Polskiego Związku Firm Deweloperskich taki ruch może znacząco popchnąć do przodu rozwój całego rynku deweloperskiego. Zauważa on, że skarb państwa dysponuje wieloma bardzo pożądanymi na rynku gruntami w centrach dużych miast.

Niestety na razie nie są znane szczegóły funkcjonowania mających nadejść zmian ponieważ ministerstwo dopiero nad nimi pracuje. Pani minister zaznacza jednak, że interesuje ją jedynie model partnerskiej współpracy a nie zwyczajne oddawanie gruntów. 

Co jeszcze może wpłynąć na przyspieszenie działania programu? Być może będzie to wykorzystanie prefabrykatów w na budowach nowych osiedli. Więcej informacji tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.