Program Mieszkanie Plus znacząco przyspieszy w kolejnych latach

Od | 18 grudnia, 2019

Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości odpowiedzialnego za rządowy program stwierdził, że Mieszkanie Plus znacząco przyspieszy dopiero w 2021 roku. W swojej wypowiedzi podaje on, że program wchodzi powoli w fazę, kiedy to dotąd przygotowywane inwestycje ruszą z budowami i nowych mieszkań będzie bardzo szybko przybywało. Ten przyrost od 2021 roku ma osiągnąć tempo nawet 20 tys. lokali rocznie.

  • Aktualnie program buduje lub wybudował 2 tys. lokali na wynajem.
  • Blisko 20 tys. lokali jest aktualnie projektowanych a kolejne 25 tys. czeka na decyzje inwestycyjne.
  • Prezes Barszcz stwierdza, że w porównaniu z całym rynkiem nieruchomości, państwowa spółka nie ma się czego wstydzić.

projektdomuW rozmowie z PAP prezes PFR Nieruchomości poruszał temat rychłego przyspieszenia budowy nowych mieszkań. Zauważa on, że już teraz tempo powstawania nowych inwestycji jest duże. Prywatny inwestor traci ok. 3 lata na budowę mieszkań od czasu kupna gruntu. Państwowy już na początku trzeciego roku funkcjonowania oddał prawie tysiąc mieszkań i przygotowuje kolejne. 20 tys. lokali jest aktualnie w fazie projektu, 25 tys. czeka na decyzje inwestycyjne a kolejne 24 tys. jest wstępnie analizowane. To duże liczby ponieważ, jak zauważa, największy polski deweloper prywatny w ciągu 20 lat oddał 32 tys. mieszkań. Państwowa spółka jest też największym klientem pracowni architektonicznych w kraju. 

Nowe inwestycje w każdym miesiącu

Dumnie brzmi stwierdzenie prezesa PFR, że spółka wchodzi w taki etap, w którym nie będzie miesiąca bez rozpoczęcia jednej lub nawet większej ilości inwestycji. Do końca 2019 roku powinny zacząć się prace w Radomiu, Zamościu i Łowiczu. Niedawno rozpoczęto kopać w Krakowie, a na początku nadchodzącego roku planowany jest start inwestycji w Toruniu. Ponadto spółka prowadzi bardzo zaawansowane rozmowy z PKP na temat gruntu w centrum Poznania. Jest to teren o potencjale nawet 5 tys. lokali w sąsiedztwie dworca głównego. 

O planowanej inwestycji Mieszkanie Plus w Toruniu więcej tutaj.

Przełomowy 2021 rok

Mimo, że plany programu Mieszkanie Plus na rok 2020 są już i tak dość odważne i ambitne, to największy przełom ma przynieść rok 2021. Do przyspieszenia inwestycji ma posłużyć wykorzystanie tzw. specustawy mieszkaniowej. Pozwoli ona na wykorzystanie pod budowę gruntów, które do tej pory były poza zasięgiem inwestorów. Mowa tu o gruntach rolnych w granicach miast, pokolejowych, powojskowych i poprzemysłowych. Prezes Barszcz podkreśla jednak, że na rynku PFR jest takim samym graczem jak inni inwestorzy i o te grunty musi się postarać. 

Prezes dodał, że objęte programem mają być przede wszystkim małe i średnie miejscowości. Jednakże zauważa on też potrzeby mieszkaniowe dużych miast i zapewnia, że nie zostaną one pozostawione w obecnym stanie. 

Wszystkie gminy w kraju zostały przebadane pod kątem ponad 20 czynników wg. specjalnie opracowanego modelu. To na jego podstawie stworzona została mapa potrzeb na bazie której opiera się spółka wynajdując nowe lokalizacje pod inwestycje. Na końcu drogi wszystko jednak zależne jest od zaangażowania i dobrej woli konkretnego samorządu – stwierdził prezes. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.