Kolejne posiedzenie Rady Mieszkalnictwa za nami. Będzie specustawa.

W środę tj. 14 lutego 2018 roku odbyło się kolejne już spotkanie Rady Mieszkalnictwa. Głównym omawianym tematem spotkania było przyśpieszenie prac związanych z programem Mieszkanie Plus.

Wolne tempo programu było jedną z przyczyn przeprowadzonej reorganizacji rządu. Przypomnijmy, że program Mieszkanie Plus wyjęto spod Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i w zasadzie oddano bezpośrednio pod nadzór samego premiera Morawieckiego.

W celu przyśpieszenia programu, jednym z działań rządu ma być wprowadzenie specustawy mieszkaniowej. Prace legislacyjne mają być przeprowadzone na tyle szybko aby ustawa mogła zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Ponadto czasu musi starczyć na szerokie konsultacje wśród pomiotów państwowych jak i prywatnych deweloperów.

Jakie elementy będzie regulowała specustawa mieszkaniowa?

Przede wszystkim ustawa ma usunąć bariery biurokratyczne, które związane są z przebiegiem procesów przygotowawczych pod inwestycję budowlaną. Skrócenie czasu potrzebnego na uzyskanie pozwolenia na budowę do maksymalnie 6 miesięcy będzie kluczowe dla realizacji programu w założonym przez rząd tempie.

Specustawa mieszkaniowa usprawni obecnie trwające po kilka lat procedury odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową. Duże miasta takie jak Warszawa mają obecnie deficyt terenów co przekłada się na ich cenę. Włącznie dodatkowych gruntów pod cele mieszkaniowe będzie poprzedzone głosowaniem Rady Gminy. To od jej decyzji uzależnione będzie postępowanie w kierunku odrolnienia gruntu bądź nie.

Najbliższy plan Rządu w odniesieniu do Mieszkania Plus – 100 tysięcy mieszkań w budowie w 2019 roku

Ambitne założenia rządu zakładają stymulację gospodarki poprzez Narodowy Program Mieszkaniowy. Inwestycje w sektorze budowlanym mają dodatkowo napędzić krajową gospodarkę. Szacuje się, że w całym okresie 30 letniego funkcjonowania programu kwota 200 mld zł “obróci” się w  bezpośrednich jak i powiązanych inwestycjach.

PAP/kzn.org.pl

Oceń:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.