Wybrano projekt technologii budowania z prefabrykatów.

Od | 19 grudnia, 2018

blok prefabrykatowany14 grudnia br. miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej w gminie Nadarzyn. Sąd Konkursowy nie przyznał pierwszego miejsca. Drugą nagrodę otrzymała pracownia BBGK Architekci i to ten projekt zostanie zrealizowany.

O ważnej roli prefabrykacji w programie Mieszkanie Plus pisaliśmy już wcześniej. Fundusz BKGN poprzez konkurs próbuje wypracować najlepszą technologię którą będzie można przyjąć do budowy przyszłych mieszkań. Przy obecnie panującym niedoborze rąk do pracy należy szukać rozwiązań radykalnych i systemowych. Mimo, że bloki prefabrykatowe w kraju nie cieszą się najlepsza sławą podkreśla się, że obecna technologia nie jest tą którą znamy z „wielkiej płyty”. W podobnym systemie budowane są budynki w całej Europie oraz Skandynawii. Oprócz walorów ekonomicznych, przeniesienie większości prac budowlanych z terenu budowy do fabryk ma wiele zalet technologicznych. Praca nie jest uzależniona od warunków pogodowych ani pory roku, co daje możliwość kontrolowania jakości i powtarzalności. Elementy takie jak ściany można wyposażyć w instalacje elektryczne, wodne oraz izolację. Prace budowlane na miejscu inwestycji ograniczają się wówczas do wylewania fundamentów, montażu budynku w całość oraz prac wykończeniowych.

Do konkursu zgłosiły się 4 zespoły projektowe. Uczestnicy konkursu musieli wskazać m.in. możliwe konfiguracje układów zabudowy, przyjmując różne ustawienia względem stron świata budynków klatkowych, korytarzowych, punktowych i galeriowych. Oczekiwany koszt wykonania budynków mieszkalno-usługowych w stanie deweloperskim to 3000 zł netto za 1 m kw powierzchni.

Celem jest, by możliwie różnorodne budynki były realizowane z jak najmniejszej liczby typów powtarzalnych elementów.


Czytaj także: Mieszkanie Plus – Informacje


Co istotne nie przyznano I nagrody. Drugą nagrodę oraz przekazanie projektu do realizacji otrzymała warszawska pracownia BBGK Architekci. Trzecie miejsce przyznano firmie Unihouse oddział Unibep z Bielska Podlaskiego. Przyznano także wyróżnienie dla Urban Architects z Krakowa. Należy zwrócić uwagę na różnorodność przedstawionych sposobów podejścia do problemu prefabrykacji. Sąd konkursowy uznał wszystkie złożone prace za interesujące i wartościowe oraz zalecił kontynuowanie prac projektowych przez wszystkich Uczestników.

Konkurs był zorganizowany przez PFR Nieruchomości, we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów. Na początku stycznia 2019 roku odbędzie się wystawa pokonkursowa wszystkich zgłoszonych prac.

źródło: https://bgkn.pl/konkursPrefabrykacja/

3 powiedziało “Wybrano projekt technologii budowania z prefabrykatów.

  1. Analityk

    Ciekawe kto będzie chciał mieszkać w blokach z wielkiej płyty za kilkanaście lat kiedy na rynku będzie nadpodaż mieszkań..

    1. Inwestor

      Do Analityka: do nadpodaży mieszkań jeszcze długa droga. Nie kilkanaście, a kilkadziesiąt lat. Poza tym, te bloki z PRLu za niedługo powinny zostać rozebrane, gdyż kończy im się projektowany czas eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.