Szczecin w programie Mieszkanie Plus – Inwestycja w sercu miasta

Od | 30 października, 2019

Miasto Szczecin “uczestniczy” w programie Mieszkanie Plus praktycznie od samego początku. Już w lutym 2016 roku w Szczecinie zinwentaryzowano grunty pod kątem wytypowania odpowiedniej lokalizacji dla mieszkań z programu. Sporządzony wykaz nieruchomości został przekazany do BGK Nieruchomości S.A, który odpowiada z ramienia Rządu za realizację programu pilotażowego Mieszkanie Plus.

Aktualizacja 30.10.2019 Według najnowszych doniesień, w najbliższym czasie, znacząco przyspieszyć ma realizacja pierwszego szczecińskiego osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus. PKP S.A. oczekuje aktualnie na zgodę ministerstwa ds. transportu odnośnie aportu nieruchomości do spółki celowej. Spółka ta powołana została do realizacji programu Mieszkanie Plus. Rzecznik prasowy PKP S.A. Michał Stilger przewiduje, że termin podpisania stosownej umowy to pierwsza połowa 2020 roku. Nie wiadomo jeszcze jak wiele mieszkań ma powstać na tym terenie ani kto zajmie się projektem i wykonaniem. Jedyne co na razie wiadomo to, że chodzi o kolejową nieruchomość w miejscu dawnego dworca Pomorzany na ulicy Starkiewicza. Wcześniej brany pod uwagę teren na ul. Sąsiedzkiej jest na razie niedostępny. Działkę miało wnieść do spółki miasto, jednakże nie podpisano do tej pory potrzebnych dokumentów. W związku z trwająca obecnie konsolidacją TBS-ów, urząd zawiesił przekazanie gruntów w dzielnicy Podjuchy. Rzecznik prasowy miasta zastrzega jednak, że w momencie zakończenia sprawy TBS-ów, miasto wróci do rozmów i planów budowania rządowych mieszkań na Sąsiedzkiej.

Pierwsze informacje o Mieszkaniu Plus w Szczecinie

Ze wszystkich zgłoszonych do programu Mieszkanie Plus przez Gminę Miasto Szczecin działek, BGK Nieruchomości wyszczególniła wstępnie nieruchomość gruntową położoną w Szczecinie przy ul. Potulickiej między pętlą tramwajową a ul. Sowińskiego (działka 7/6 z obrębu 1047 Szczecin Śródmieście) dla której została opracowana „Koncepcja wstępna dla określenia chłonności i charakterystycznych parametrów zabudowy terenu przeznaczonego pod zabudowę w programie Mieszkanie Plus”. Opracowano dwie koncepcje architektoniczne dającą możliwość różniej powierzchni zabudowy (1.974 do 3.182 m. kw.)

Lokalizacja I – Mieszkanie Plus Szczecin – Lewobrzeże

Szczecin, ul. Potulicka między pętlą tramwajową a ul. Sowińskiego (działka 7/6 z obrębu 1047 Szczecin Śródmieście)

Lokalizacja II -Mieszkanie Plus Szczecin – Prawobrzeże

Na razie nie udostępniono szczegółów tej lokalizacji. Wiadomo jedynie, że jest to działka z zasobów TBS Prawobrzeże. Według koncepcji Mieszkanie Plus dla Szczecina udostępnionej dla BGK Nieruchomości, na działce przewidziano zabudowę wielorodzinną z ilością 500 mieszkań.

Zobacz również: Ogólnopolski serwis informacyjny Mieszkanie Plus

Zapisy do programu w Szczecinie

W związku z tym, że Miasto Szczecin podpisało list intencyjny z BGK Nieruchomości docelowe inwestycje będą tzw. pilotażem. Szczegółowe informacje różniące pilotaże od inwestycji można znaleźć w artykule:   Czym różnią się inwestycje pilotażowe od inwestycji realizowanych przez KZN?

Czynsz najmu mieszkań z programu Mieszkanie Plus w Szczecinie

W związku ze spodziewanym pilotażowym charakterem inwestycji w Szczecinie, wysokość czynszu nie będzie podgalała ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

mieszkanie plus szczecinźródło: UM Szczecin,TBS Prawobrzeże

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.