Archiwum: prawo

W 2020 roku łatwiej o dofinansowanie fotowoltaiki.

Od | 17 marca, 2020

W 2020 roku inwestorom i osobom prywatnym łatwiej będzie ubiegać się o dofinansowanie na nową fotowoltaikę, ocieplenie domu i nie tylko. Wszystko przez zmiany wprowadzane przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Łącznie do 2024 roku na wspieranie termomodernizacji i remontów rząd przeznaczył ok. 1,2 mld zł. Z pieniędzy tych skorzystają osoby prywatne, inwestorzy, spółdzielnie mieszkaniowe oraz gminy wykonujące prace… Więcej »

Zasiedzenie w złej wierze

Od | 30 grudnia, 2019

Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności nieruchomości przez osobę, która jest jej posiadaczem samoistnym przez okres przewidziany w ustawie. Okres ten wynosi dla posiadania w złej wierze 30 lat. Po upływie tego okresu, posiadacz samoistny staje się z mocy prawa właścicielem posiadanej nieruchomości. Orzeczenie sądu o zasiedzeniu ma tylko walor potwierdzająco – porządkowy nabycia własności przez posiadacza. Na czym… Więcej »

Program Mieszkanie Plus znacząco przyspieszy w kolejnych latach

Od | 18 grudnia, 2019

Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości odpowiedzialnego za rządowy program stwierdził, że Mieszkanie Plus znacząco przyspieszy dopiero w 2021 roku. W swojej wypowiedzi podaje on, że program wchodzi powoli w fazę, kiedy to dotąd przygotowywane inwestycje ruszą z budowami i nowych mieszkań będzie bardzo szybko przybywało. Ten przyrost od 2021 roku ma osiągnąć tempo nawet 20 tys. lokali rocznie.… Więcej »

Przepisy prawne partnerstwa publiczno-prywatnego

Od | 2 października, 2019

Partnerstwo publiczno-prywatne nie jest znaną formułą współpracy sektora publicznego oraz sektora prywatnego. Zazwyczaj przedsięwzięcia należące do zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego realizowane są z budżetu gmin i powiatów. Wady formuły partnerstwa publiczno-prywatnego Eksperci jak i strony bezpośrednio uczestniczące w realizacji umowy i przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wskazują na wiele niedoskonałości wynikających głownie z niespójności wynikających z ustawy.… Więcej »

Jak najemca lokalu użytkowego może chronić swoje prawa do lokalu?

Od | 17 maja, 2018

Najemca ma prawo władać lokalem użytkowym samodzielnie. Jeżeli inne osoby zakłócają jego prawa, może ochronić swoje prawa przy pomocy kilku różnych środków prawnych. Jakich? Do ochrony praw najemcy do używania lokalu użytkowego stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności. Zgodnie z art. 690 Kodeksu cywilnego najemca ma prawo skorzystać z roszczenia windykacyjnego i negatoryjnego, które Kodeks przewiduje w… Więcej »